avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate dadyana8

Activitate dadyana8

Răspuns la discuția Posibilitate de divort?
Va multumesc foarte mult pentru indrumari si sfaturi!!! Va doresc o seara cat mai placuta!
Răspuns la discuția Posibilitate de divort?
Inca o intrebare mai am, daca se poate. Daca ea il acuza de parasire de domiciliu si cere ca el sa nu mai aibe niciun drept asupra copiilor, el nu se prezinta la termene, atunci cerintele ei vor fi aprobate si vor stabili si o pensie alimentara in lipsa? Va multumesc foarte mult!!!!
Buna seara! Va rog sa ma ajutati. Cumnatul meu, in urma cu 2 ani a plecat in Franta la munca pentru binele familiei sale. Dupa cateva luni, sotia a inceput sa caute "companie" astfel ca ulterior amantul locuia in casa cumnatului meu. Acum un an sotia a parasit domiciliul conjugal impreuna cu amantul. In momentul de fata cumnatul meu este tot in Franta si vrea sa divorteze legal. As dori sa va intreb: daca sotia poate intenta actiunea de divort in lipsa lui si daca se poate pronunta divortul in aceste conditii. Tin sa precizez ca au 2 copii impreuna pentru care cumnatul meu trimite lunar bani (are chitante) insa sotia ii cere mult mai mult in plus (ba pentru lemne, ba pentru facturile casei unde locuieste respectiva cu amantul) spunand ca daca nu primeste bani va merge la politie sa depuna plangere impotriva lui pentru parasire de domiciliu si ca nu isi va mai vedea copiii. Am dori sa stim cum ar trebui sa procedeze cumnatul meu in situatia de fata si daca sotia poate sa isi puna amenintarile in aplicare. Va multumesc foarte mult!!!
Va multumesc foarte mult! Imi sunt de mare ajutor informatiile primite!
Am inteles. Va multumesc foarte mult!
Alte detalii legate in ceea ce priveste plangerea la ITM ar trebui sa stiu? Sau probleme pe care as putea sa le intampin ulterior?
Cumnatul meu lucreaza acolo si imi este frica si pentru el, dar si pentru mine, stie unde stau, si acest patron nu sta foarte bine cu nervii... Nu stiu cum sa procedez mai pasnic si mai legal posibil. Nu caut circ sau scandal, imi vreau numai banii pentru munca prestata. Credeti ca este bine sa depun plangere? Si daca da, este posibil sa o fac anonima?
Buna ziua! Am 22 ani si sunt din Ploiesti. Am avut mai multe locuri de munca si peste tot am fost respectata deoarece in ciuda varstei sunt o persoana care tinde sa invete si sa isi faca treaba cat mai bine. Ultimul loc de munca l-am avut intr-o patiserie, ca ambalator. Patronii nu au avut ce sa imi reproseze in privinta muncii dar evident am prins controale. La primul control nu eram la locul de munca, insa al doilea control m-a prins acolo. Politia economica venise in acea zi. Nu am avut contract de munca deoarece se presupunea ca stau pana pe 30.11.2012 (respectiv doua luni si o saptamana). Cu o saptamana inainte le-am spus ca nu mai vreau sa plec si mi-au cerut adeverinta medicala. Nu am avut posibilitatea fizic vorbind sa merg sa iau una iar pe data de 23 a venit acest control de care va vorbesc. Am mintit in speranta ca patronul meu nu va lua amenda si am spus ca este a doua oara cand vin. Patronul meu a spus alta minciuna si cand a inteles ca am fost prinsi a inceput sa imi vorbeasca urat. La o saptamana dupa (28.11.2012) patronul meu m-a sunat cand eram la munca si a inceput iar sa imi vorbeasca urat dupa care m-a trimis acasa la propriu. A trecut mai bine de o luna si imi este frica sa sun sa imi cer banii... Mai aveam de luat aproximativ 700 ron, bani de care am nevoie si nu am curajul necesar. Nici nu vreau sa le fac rau, dar stiu toate neregulile care se fac acolo. Cum sa procedez?