avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate GarofinaAnton

Activitate GarofinaAnton

Răspuns la discuția Legislatia muncii
Multumesc pentru raspunsuri! Dar totusi nu e mai bine sa merg intai la ITM inainte de a ajunge in instanta?
Răspuns la discuția Legislatia muncii
La momentul angajarii nu am stiut ca in salariul minim pe economie nu este legal sa se introduca sporul de vechime. Am aflat si eu mai tarziu de la un contabil. Ce pot face in momentul actual daca, contractul l-am semnat de pe 1 octombrie? Cand am mers la contabila de la serviciu si am intrebat, a evitat sa imi dea un raspuns concret.
Răspuns la discuția Legislatia muncii
Nelamurirea mea este legata de includerea sporului de vechime in salariul minim pe economie. Se poate proceda asa? Nu este ilegal? Stiu ca salariul minim pe economie este de 700 Ron, iar sporul meu de vechime de 20%. Nu trebuia sa am un salariu brut de 840 Ron?
Daca am scris in contractul de munca : 1: salariul de baza lunar brut 752 Ron; 2: Alte elemente constitutive- sporuri de vechime de 20%, este corect sa fie inclus sporul de vechime in salariul minim pe economie? Salariul net il am de 567 Ron si mi se pare incorecta calcularea acestuia. Va multumesc anticipat!