avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2102 soluții astăzi
Forum Activitate limbaalin

Activitate limbaalin

In data de 09.01.2013 sa convocat Adunarea generala unde sa luat hotararea de a se mansarda blocul, dar pe parcursul anului 2012 cei 8 proprietari de la ultimul etaj au dat declarati la notar, incepand cu luna august 2012.Constructia nu a inceput inca dar a fost semnata conventie la notariat intre asociatie si doua persoane fizice(sot si sotie) in data de 07.03.2013.Mai multi proprietari nu si-au dat acordul dar nu am avut majoritate din pacate.De la cine pot fi cerute despagubiri pentru dreptul de proprietate comuna, care va fi instrainat catre viitori proprietari ai apartamentelor rezultate in urma mansardari. Se poate face o evaluare a despagubirilor juste care pot fi cerute in aceasta situatie? Cine face aceasta evaluare? Va multumesc.

Exista posibilitatea ca instanta sa nu admita cererea prin care sunt solicitate despagubiri de catre proprietari care nu si-au dat acordul pentru instrainarea proprietati comune?
Multumesc pentru raspuns, dar in calitate de proprietar nu inteleg cum poate fi instrainata coproprietatea fortata fara consimtamantul tuturor proprietarilor? Dreptul de proprietate comuna fortata asupra partilor comune ale unui imobil se valorifica numai impreuna cu dreptul de proprietate exclusiva care poarta asupra acestuia sau a unei parti determinate din acesta. Se poate efectua intabulare atata timp cat terenul in speta planseul blocului nu apartine beneficiarului constructiei(mansarda). Prin conventia semnata intre asociatie si constructor se cedeaza doar dreptul de folosinta, nu se instraineaza, iar apartamentele rezultate in urma mansardari nu pot fi vandute altor proprietari fara intabularea terenului pe care au fost construite(planseu). Se pot castiga in instanta despagubiri pentru incalcarea efectiva a dreptului de proprietate, in situatia in care nu am fost deacord cu incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru bunurile ce fac obiectul coproprietati fortate?( Decizia curtii constitutionale nr.1514 din 15 noiembrie 2011 ma poate ajuta in instanta?)
Poate fi intabulat un apartament construit pe terasamentul unui bloc fara acordul tuturor proprietarilor. Pot fi cerute despagubiri vanzatorului sau beneficiarului daca nu imi dau acordul pentru cedarea dreptului de folosinta si nu sunt deacord cu instrainarea proprietati comune. Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie. Suntem mai multi proprietari care nu ne-am dat acordul, dar in baza semnaturilor celor de la etajul patru si acordul majoritati ( doua treimi plus unu ) sa obtinut autorizatia de constructie. Pot fi intabulate apartamentele fara acordul nostru. Este valabila Decizia nr.1514 din15 noiembrie in aceasta situatie?