avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1126 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana2013

Activitate Mariana2013

Răspuns la discuția comisioane agentii imobiliare
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua, am gasit un anunt cu un apartament pe internet iar cand am sunat a raspuns o agenta imobiliara si am fixat intalnirea pt. a vedea apartamentul. Inca de cand ne-am intalnit mi-a dat sa semnez contractul prin care aveam sa dau 2% din valoarea apartamentului agentiei imobiliare daca aveam sa cumpar acel apartament, dar eu nu am primit un exemplar din acest contract. Am vazut apartamentul si proprietarul mi-a dat numarul de telefon si de atunci am discutat toate datele despre apartament doar cu proprietarul fara ca agenta sa fie prezenta. Deoarece m-am hotarat sa cumpar atartamentul am cerut agentei imobiliare un exemplar din contractul semnat de mine inainte de vederea apartamentului. A completat alt exemplar la agentie pe care m-a pus sa il semnez. Acest exemplar are stampila si semnatura agentiei dar nu si numar de inregistrare.
Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc comisionul doar pt. ca mi-a aratat adresa apartamentului? e valabil un contract fara numar de inregistrare? precizez ca proprietarul nu are contract cu agentia imobiliara.