Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comisioane agentii imobiliare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comisioane agentii imobiliare

Buna ziua, am gasit un anunt cu un apartament pe internet iar cand am sunat a raspuns o agenta imobiliara si am fixat intalnirea pt. a vedea apartamentul. Inca de cand ne-am intalnit mi-a dat sa semnez contractul prin care aveam sa dau 2% din valoarea apartamentului agentiei imobiliare daca aveam sa cumpar acel apartament, dar eu nu am primit un exemplar din acest contract. Am vazut apartamentul si proprietarul mi-a dat numarul de telefon si de atunci am discutat toate datele despre apartament doar cu proprietarul fara ca agenta sa fie prezenta. Deoarece m-am hotarat sa cumpar atartamentul am cerut agentei imobiliare un exemplar din contractul semnat de mine inainte de vederea apartamentului. A completat alt exemplar la agentie pe care m-a pus sa il semnez. Acest exemplar are stampila si semnatura agentiei dar nu si numar de inregistrare.
Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc comisionul doar pt. ca mi-a aratat adresa apartamentului? e valabil un contract fara numar de inregistrare? precizez ca proprietarul nu are contract cu agentia imobiliara.
Mariana2013, utilizator
Daca agentia imobiliara nu are nici un contract de intermediere a vanzarii apartamentului proprietarului, ce intermediaza ea, pentru ce va solicita un comision?
Teoretic un reprezentant al agentiei se deplaseaza cu potentialul cumparator la imobilul in cauza si intermediaza vanzarea - cumpararea.
Faptul ca ati completat un alt exemplar dintr-un contract de intermediere este un mare semn de intrebare, trebuia sa va inmaneze un exemplar din primul contract semnat sau cel putin o copie pe care agentia o certifica ca este conform cu originalul ...
Legislatia privind valabilitatea contractelor nu impune ca un astfel de inscris sa aiba un numar de inregistrare, dar procedura descrisa de dumneavoastra ridica semne de intrebare.
Multumesc pentru raspuns
~ Conținut șters la cerere ~