avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate DLaurentiu

Activitate DLaurentiu

Va multumesc tuturor!
Am inteles.Multumesc frumos! Ramane ca sotia sa vada ce cte a semnat.
Dar o intrebare:
Renuntarea la partea ei de mostenire,nu se face in fata notarului? Sotia a fost chemata la imobil(casa parinteasca) si nu la vreun notar.E valida semnatura in cazul asta?
Buna ziua!
Sotia mea are cateva nelamuriri in cazul mostenirii parintesti si
anume:
In anul 2020 mama ei a decedat.Tatal ei locuieste impreuna cu
fratele ei.In Mai 2021 s-a facut succesiunea.
3/4 din imobil din partea mamei lor decedate,s-au impartit intre
ea si fratele ei.
La inceputul lui Iulie 2021,fratele ei i-a cerut sa vina la imobil cu
copie buletin si sa-i semneze niste acte(acte ce zicea ca-i
trebuiesc pentru a fixa impozitul pe mosteniri).Lunile au trecut,
iar fratele ei nu a mai dat nici un semn despre acel act,ce arata
ce impozit are de platit pe bucata de mostenire.
Acum doua zile sotia s-a intalnit cu tatal ei si a primit vestea ca
el a renuntat si la partea lui in favoarea fratelui ei.Actele de
mostenire/donatie/vanzare(nu stiu ce act au facut) au fost facute
la alt notar decat la cel de unde a primit sotia certificatul de
mostenitor.
Intrebarile sotiei sunt:
1.Mai este valabil certificatul ei de mostenitor,din succesiunea
mamei din mai 2021?
2.A pierdut totul sau mai este proprietar pe mostenirea din
partea mamei?
3.Poate fi atacata decizia tatalui ei de a renunta la partea lui,in
favoarea fratelui?
Va multumesc anticipat!
Intreb,pentru ca asa i s-a spus la primarie.Sa aiba un act de mana de vanzare-cumparare si va putea obtine acea subventie.Asa i s-a spus asa va intreb pe dvs.
Cum trebuie formulat un act de mana de vanzare-cumparare(fictiv)a unui apartament,de o mama catre unicul ei fiu?Se poate face pur si simplu intre mama si fiu,s-au trebuie mers la notar?Acest act,ii va fi necesar mamei la Primarie pentru subventia de caldura.Ea figurand acum cu doua proprietati. Multumesc anticipat.
Am inteles.
Va multumesc mult pentru lamurire!
Buna ziua!
Sotiei mele i-a decedat mama in Noiembrie 2020.Sotia mai are un frate.Socrul meu traieste si locuieste in aceeasi curte/casa cu cumnatul meu.Sotia vrea sa faca SUCCESIUNEA si sa fie si ea trecuta in actele casei parintesti,in cea locuita in prezent de socrul si cumnatul meu.Cumnatul meu nu e de acord ca si sotia sa fie trecuta in actele casei sub pretextul ca maine poimaine sotia mea il da afara din casa.Tot el zice ca la notar va cere o clauza/asigurare ca sotia nu-i poate face nimic.Cum se procedeaza si ce pasi trebuiesc urmati?

Va multumesc anticipat!
Puteti sa-mi spuneti mai pe inteles,va rog? Nu le am cu articole si monitorul oficial.Multumesc.
Da,dar eu am azi 70 de zile de asteptare!!
Buna ziua!
Am depus dosarul la primaria sect.5 pentru obtinerea certificatului de urbanism,pe data de 7 august 2015.Acolo mi s-a spus ca in termen de 30 de zile voi obtine CU.Pe data de 10 septembrie 2015 am sunat la primarie.A raspuns o doamna si mi-a zis sa sun peste o saptamana.Dupa 10 zile am sunat iarasi.Aceeasi doamna imi spune ca un robot,sa revin dupa inca o saptamana.Mi-a sarit mustaru' si i-am zis dar a trecut mai mult de o luna!Atunci doamna mi-a zis:trebuie sa asteptati 30 de zile lucratoare nu calendaristice.Imi zic in gand: o da la intors acum X-(
Am ramas mut de uimire si am inchis telefonul. De atunci sun saptamanal la primarie si mi se pune aceeasi placa:sunati sau reveniti peste o saptamana.X-(
Acum este 17 octombrie 2015 si eu nu am obtinut amaratul ala de certificat de urbanism.:sorry:
Ce pot face sau unde pot reclama amanarea obtinerii CU?
Multumesc anticipat.