avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate liviumarsa

Activitate liviumarsa

ok,eu intaleg acest msg dar daca nu ti-ai vedea copilu 3 luni pt ca unu din parinti crede ca el are drepturi depline asupra copilului si nu il intereseaza altceva ce ai face???altceva, ziceai de distante daca acelas parinte vb cu tine la tel si iti spune hai sa iti vezi copilu si cand ajungi la el nu iti deschide usa nici macar sa-l vezi,sa-l pupi o data si sa-l strangi macar o clipa in brate???si iti spune daca ai ceva de lasat pt copil lasa-l la usa si sa-si arate putetea rade la tel zicand ti-ai luat bilet la autobuz si inapoi??????
civilizat nu inseamna ca ambi parinti sa faca tot pt copilul lui sa faca parte din viata lui???as mai avea multe sa adaug dar nu cred ca mai e necesar
multumesc tuturor pt sfaturi,astazi sunt un tata mai feicit,mi-a fost admis apelul,mi-a fost stabilit un program de vizita al minorei la domiciliul meu,wekenduri,sarbatori legale,vacante scolare impartite echitabil si chiar si pensia de intretinere a fost recalculate,,,,,,,,,,,, multumesc inca o data
am primit un sfat de la un domn si anume ca dupa 2ani oricand pot sa cer din nou un nou program de vizita,inclusiv la domiciliul meu
dar de ce la domiciliul mamei?de ce nu la domiciliul meu sa pot sa fiu liber sa facem ce vrem noi,nu retinuti si tacuti la fosta??de ce zici ca mai era putin si castigam?
Dispune desfacerea căsătoriei încheiate între părţi la data de.....şi înregistrate în registrul stării civile al Primăriei oraşului ...., pe baza acordului ambilor soţi. Reclamanta pastreaza numele dobandit prin casatorie : „ ....„. Decide ca autoritatea părintească asupra minorei : ........, să fie exercitată în comun de ambii părinţi şi stabileşte locuinţa minorei la parata . Obligă reclamantul să plătească paratei , în beneficiul minorei ......., suma de 447,5 lei, lunar, cu titlu de contribuţie de întreţinere, începând cu data de 16 martei 2013 şi până la majoratul acesteia . Respinge petitul avand ca obiect preluarea minorei de catre reclamant de la domiciliul sau de doua ori pe luna , incepand cu vineri de la orele 10 si pana duminica la orele 19. Fara cheltuieli de judecata .
asa e bubu e inca mica nu are 2 ani implimiti,dar asta nu e o motivare-distanta 100km nu este mult ca sa ai legaturi cu un copil,is curios acum la recurs cum vor zice domnii judecatori,cert e ca nu scrie ninciunde ca pot sa o vad nici macar l domiciliul ei,am avut cerere in sensu asta sa I-au fetita la mine dar a fost respinsa....d-na judecatoare nu a vazut tatal din mine ci doar un barbat cred:((
am cerut 2 wekenduri mama fiind deacord,in tipmul divortului chiar mi-a lasat-o pe fetita numai acum nu mi-o lasa.....distanta e de 100km o luam eu cu masina si o aduceam acasa.ce poate fi asa greu buburuza asta mica chiar ma iubeste,eu cred ca acum se razbuna pe mine prin ea stiind cat tin la a mica
1an si 10 luni,in decizia d div nu scrie nici macar ca am dreptul sa o vad la mama 2,3 ore.....am patit-o de am vb cu fosta sa merg sa-mi vad fata si cand am ajuns la vilcea nu mi-a deschis usa,cadourile fetitei lasandule la nasa fetei....
asa este eu acum am facut recurs,sa intaleg ca instantele nu judeca toate la fel cand este vorba de norma de hrana(aceasta avand o destinatie speciala),dar cand e vorba de interesul copilului de a avea legaturi permanete cu ambi parinti de ce se judeca diferit,mentionez ca fiicamea are 1an si 10 luni si ca fosta zice in intampinare ca eu nu pot sa o adorm si sa am grija de ea.....total eronat pana s-a terminat divortu ma lasat sa iau fetita acum numai ca a refuzat doamna judecator.....si doamne cat de usor o adorm si stie si ea ce plangea saraca cand o duceam inapoi ce plangea fetita
poate e hilar da pe decizia de divort nu scrie decat ca mi-a fost refuzat sa iau copilu acasa,motvarea fiind ca este distanta prea mare de la Sibiu la rm vilcea,un coleg a trecut la fel printr-un divort iar Curtea de Apel Alba a decis ca norma de hrana nu se ia in considerare la calculul pensiei alimentare deoarece:''norma de hrana are o destinatie speciala,fiind afectata in mod exclusive desavarsiriiactiviatilor si pregatirii militarer,si de regula hranirea se face in natura,in limita unor plafoane calorice si doar exceptional categoriile care beneficiaza de prevederile acestei legi primesc contravaluarea valorica a normei de hrana"-O.G.nr.26/1994
asa este custodia este comuna dar mama acum nu mai vrea ca eu sa-mi iau fetita acasa chit ca a fost deacord la divort cu lucrul acesta,consemnandu-se si in incheierile de sedinta,ea vrea doar sa merg eu sa o vad la ea