avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters277603

Activitate ContSters277603

Multumesc inca odata pentru colaborare.Bun pana aici .In cazul unei retrageri judiciare caci de retragere amiabila nu cred ca va fi posibila care sunt pasii de urmat.Cazul in care ma retrag eu, cine comanda expertul si unde?
Nu vreau sa ma intelegeti gresit. Nici o secunda nu m-am gandit sa am o actiune in plus sau sa castig eu societatea,dar nici nu pot pleca din societate cu mainile in buzunar. Atunci cu mult respect va rog sa-mi spuneti cum pot pleca eu din firma.Care sunt pasii de urmat?
Suntem 2 asociati iar relatiile sunt tensionate.Firma este infiintata de 12 ani si are ca domeniu de activ.constructii si exploatare materiale de constructii.Aproape toata infrastructura firmei si a punctelor de lucru a fost gandita si pusa la punct de mine. Nu mai exista intelegere si nu mai pot continua.I-am pretins asociatului o suma de bani pentru ai iesi eu din firma-nu a fost de acord,i-am oferit aceeasi suma pt. a iesi el -nu a fost de acord,i-am cerut parte din utilaje(care mare parte din ele sunt amortizate) pt. a iesi eu-nici asa nu este bun,i-am oferit si in plus utilaje fata de ce am pretins eu tot nu este bun.Datorii la furnizori firma nu are,o mica datorie la stat(TVA,dari salarii etc)Mentionez ca si miza este mare caci firma are toate certificarile ISO,atestatele,permisele de exploatare la zi si terenuri in concesiune pe termen lung pentru exploatarea materialelor de constructii.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau o parere in demersul pe care trebuie sa-l urmez.Cu deosebita stima si respect va multumesc anticipat!