avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate GGBogdan

Activitate GGBogdan

Răspuns la discuția dezbatere mostenire
Mai are cineva si alta părere?
Va mulțumesc anticipat.
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
narcisa_salbatica a scris:

Aici nu e vorba de ceea ce sustin "avocatii batrani", ci doar de prevederile Codului Civil... care zice asa:
Art. 972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

Asadar, legea-i lege... Referitor la primul caz... daca la data decesului persoanei suma de bani se afla in patrimoniul sau, atunci va intra in masa succesorala si se va imparti la fel ca si restul bunurilor... 1/4 sotia, 3/4 copiii....


Legea o stiu si eu, cei care au dat castig de cauza NUMAI copiilor, pe ce baza au facut, pe care LEGE???
aM AVUT DISCUTII APRINSE PE TEMA ASTA, dar notarul si cu avocatii care i-am mentionat dandu-le castig de cauza lor, chiar nu mai stiu ce argumente sa le mai aduc..
Legea in care ei au dat mostenirea doar copiilor ma intereseaza, este cumva vreo portita legislativa???

P.S. repet, nu e vorba despre mine, ca daca era, ma adresam de mult instantei pentru anularea certificatului de mostenitor.
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
narcisa_salbatica a scris:

GGBogdan a scris:

Inca o speta, la care eu sustin de asemenea, ca si sotul supravetuitor trebuie sa primeasca 1/4; tatal meu a mostenit 10 ha de pamant de la bunicul meu, eu la mostenire cat voi primi, in conditiile in care exista si un sot supravetuitor, la a 2- a casatorie.


Sotul supravietitor primeste 1/4 din bunurile aflate in patrimoniul defunctului, la data decesului... iar copiii restul de 3/4.


SI eu sustin la fel, dar "avocatii batrani" nu...
Referitor la prima situatie pe care am expus-o, ce parere ai???
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
Inca o speta, la care eu sustin de asemenea, ca si sotul supravetuitor trebuie sa primeasca 1/4; tatal meu a mostenit 10 ha de pamant de la bunicul meu, eu la mostenire cat voi primi, in conditiile in care exista si un sot supravetuitor, la a 2- a casatorie.
Multumesc
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune:
Tatal meu a decedat pe data de 02.01.2013 , in urama cu cinci zile, 28.12.2012 a vandut un apartament prin programul prima casa. Apartamentul este dobandit din o casatorie anterioara cu mama mea inainte de 1995 in urma uinui partaj.In 1998 tatal meu s-a recasatorit cu sotia actuala cu care nu a dobandit nici un bun. In urma vanzarii apartamentului au rezultat o suma de bani care in mementul de fata este blocata de mine mastenitor alaturi de fratele meu singurii mostenitori. Intrebarea este: sotia actuala beneficiaza de ceva de pe urma apartamentului avand in vedere ca din anul 1995 pana in momentul vanzarii nu au contribuit cu nimic la imbunatatirea apartamentului.
P.S. Nu este vorba de tatal meu.
Eu sustin ca are dreptul si sotul mostenitor, dar unii avocati din jdetul VAslui sustin contrariul si inclusiv notarul care a eliberat certificatul de mostenitor.
In ce baza legala se acorda mostenire doar copiilor???