avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate rujulets

Activitate rujulets

Răspuns la discuția CCC2
multumesc de raspuns!Din cate inteleg eu pot beneficia, dar la mine s-au suprapus 2 concedii crestere copil deoarece avem 2 copii 1 an si 8 luni respectiv 3 ani si 4 luni.Cand am intrat in concediu crestere copil 2 de la asistenta sociala mi s-a zis ca voi sta doar 1 an si 10 luni cu bebe 2 acasa deoarece mi se vor opri cele 2 luni pt concediul tatalui la sfarsitul concediului bebe 2(pt bebe 1 nu mi s-a oprit deoarece au facut actele in asa fel in cat sa am continuitate).As vrea sa stiu in cazul acesta eu trebuie sa incep serviciul cu 90 zile inainte ca bebe 2 sa faca 2 ani?(Va intreb ca doamna de acolo ma tot trimite si imi spune ca pana pe 1 iulie nu stie ce e cu aceasta lege, si eu ar trebui sa stiu ca pe 1-2-3 iulie sa-mi fac actele in caz de trebuie sa incep cu 90 de zile inainte)Multumesc anticipa!
Răspuns la discuția CCC2
Buna ziua!Iar va deranjez cu cateva intrebari/nelamuriri.Am inteles ca de la 1 iulie s-a schimbat legea cu privire la stimulentul de insertie, acesta acordandu-se pana la varsta de 3 ani in loc de 2.Sa inteleg ca daca incep serviciul mai devreme cu minim 60 de zile inainte sa faca bebe 2 ani pot beneficia si eu de stimulent?
Răspuns la discuția CCC2
Dar totusi daca ii da ceva la mana de la servici ca nu poate intra in concediu in acea perioada???(fiind plecat )
Răspuns la discuția CCC2
Multumesc!Ideea este ca el lucreaza in Mapn si cred ca o sa fie in misiune in perioada aceea,deci nu are cum.
Răspuns la discuția CCC2
Buna ziua!Revin cu o intrebare.Mai am putin si termin concediul crestere copil.As vrea sa stiu daca pot lua eu toate lunile sau este obligatoriu sa ia tatal ultima luna.In cazul nostru tatal nu o sa ia deci se va pierde ultima luna.
Buna ziua!
In vara fac 4 ani de cand am terminat cursurile unei scoli posticeale de farmacie.In acesti patru ani nu am profesat si nici nu mi-am scos certificat de libera practica(am fost in concediu maternal si nu am stiut ca acest certificat trebuie scos fie ca profesezi fie ca nu)In august termin concediul si as vrea sa ma angajez intr-o farmacie , dar am inteles de la cineva ca daca nu am scos acest certificat este posibil sa nu mai pot profesa.
Răspuns la discuția CCC2
Buna seara!
Va mai dernajez cu o intrebare.Azi am fost la medicul de familie si mi-a zis ca pentru a intra in CCC2 mai intai trebuie sa intru in medical.Dar daca la mine CCC1 dureaza pana in feb2015 cum sa intru in medical.Doctorita mi-a zis ca nu stie nici ea sigur cum se procedeaza.Dar nu-mi dau cum poti fi si in CCC si in medical in acelasi timp.Ma scuzati ca va deranjez cu atatea intrebari.
O seara placuta!
Răspuns la discuția CCC2
Va multumesc!
Răspuns la discuția CCC2
Buna ziua!
Imi cer scuze, am scris eu gresit deoarece in aceiasi cladire sunt mai multe birouri(referitor la casa de pensii).Am fost in acelasi loc unde am depus prima data dosarul pt.CCC1.Dar doamna de acolo ori nu stie despre cei 600(Ron),ori s-a facut ca nu stie.Mi-a zis doar de cei 200 Ron (alocatia copilului).De asta eram nelamurita si am intrebat iar.O sa mai revin pe la dumneai si am sa incerc sa-i explic, asta daca o sa vrea sa ma inteleaga.
Inca o intrebare e posibil sa difere de la judet la judet modul de acordare al indemnizatiilor?
Va multumesc pt raspunsuri!
Răspuns la discuția CCC2
Buna ziua!!!Revin cu o intrebare!
Astazi am fost si am intrebat la Casa de pensii(aici se depun actele la noi in Focsani pt CCC) de actele care trebuie sa le depun pt. CCC2 si de suma primita pt cel de-al doilea copil.Doamna de acolo mi-a zis ca e devreme sa vb de acte iar legat de suma mi-a zis ca nu se primeste nimic decat alocatia de 200Ron asta pana face primul bebe 23 luni,sau mai e o varianta sa nu mai primesc banutii pentru primul bebe si sa mi-i dea pt al doilea.Este normal asa??