avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate cdinca

Activitate cdinca

Răspuns la discuția Utilizare drum de servitute
Nu exista niciun semn in acest sens, nici nu ar avea cum, pentru ca sunt multe masini parcate. Drumul este inchis la intrare cu o poarta.
Răspuns la discuția Utilizare drum de servitute
Da, drumul este folosit si pentru accesul la proprietati, dar este folosit si ca teren de joaca al copiilor.
Buna ziua,
Curtea aflata in proprietatea mea se invecineaza cu un drum de servitute de care beneficiaza mai multe familii. Din pacate, vecinii mei folosesc acest drum ca teren de joaca pentru copii, galagia fiind de multe ori insuportabila. Care ar pute fi calea legala de a obliga aceste familii sa foloseasca acest drum de servitute conform destinatiei?
Cu stima,
Cristian Dinca
Buna ziua!

Durata cursurilor de invatamant superior la zi este luata in considerare la recalcularea pensiilor militare?

Multumesc,
Cristian Dinca
Buna ziua!

Cum se poate radia de la fisc un autoturism care a fost practic dezmembrat in totalitate si ale carui acte au fost pierdute?
Vreau sa cedez/vand dreptul de proprietate asupra unui teren agricol in calitate de mostenitor al tatalui meu (proprietar de drept in act). Precizez urmatoarele:
- terenul agricol nu a fost stabilit inca de primaria locala; exista doar un act in care este stipulat dreptul de improprietarire asupra terenului agricol.
- am un frate si mama traieste
- nu a fost facuta succesiune pentru acest act
In aceste conditii, cum este posibila cedarea/vanzarea dreptului de proprietate?

Va multumesc!