avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate nana234

Activitate nana234

Va rog sa ma sfatuiti cum pot sa-mi ajut o ruda in demersul de a-si rezolva urmatoarea problema: Ruda mea este proprietara unui apartament mic care are o camera cu un perete lipit de casa scarii. Recent a depus un memoriu si a solicitat operatorului de servicii de comunicatii sa-si mute cutia cu echipamente electronice montata pe casa scarii, pe exteriorul peretelui camerei sale. Aceasta firma si-a instalat cutia acum cativa ani fara a cere si acordul proprietarului apartamentului, ruda mea n-a cerut imediat indepartarea cutiei, dupa un timp a avut probleme de sanatate care nu au putut fi explicate cu o boala concreta. De doi ani, datorita unor imprejurari care au facut-o pe ruda mea sa locuiasca si in alta parte, si-a dat seama ca simptomele de rau general dispar imediat ce nu mai locuieste in apartamentul sau. Probabil ca exista un camp electromagnetic, (ce tot a crescut in intensitate) in care ruda mea sta zi si noapte dincolo de zid. Dupa depunerea cererii, un angajat al operatorului a telefonat si a spus ca ei nu -si muta cutia pentru ca inseamna ceva cheltuieli din partea lor!
Cum se poate convinge aceasta firma de telecomunicatii sa-si mute echipamentele pe alta pozitie?
Multumesc
Răspuns la discuția inundatie apartamente
Multumesc mult pentru raspunsuri, domnilor avocati multumesc pentru precizari. Multumesc Adam pentru ideea de instalare clapeta de sens - oare de ce instalatorii nu propun asa ceva atunci cand refac o instalatie (asa cum este si in cazul acesta in care instalatia sanitara proprie apartamentului a fost refacuta acum cativa ani - credeam ca este perfecta!). Accesul in apartament a fost rapid, instalatorul a desfundat imediat coloana; doar ca sesizarea a facut-o vecinul de la etajul inferior cand a avut apa pe tavan, acum problema este ca acest vecin vrea sa stie cine ii repara zugraveala deteriorata; eu zic ca ar trebui sa contribuie si asociatia, macar pentru a fi mai vigilenta cand sunt probleme la partile comune!
Răspuns la discuția inundatie apartamente
multumesc pentru raspunsuri . . totusi in apartament nu locuieste nimeni de mai multi ani, deci proprietarul nu a folosit coloana absolut deloc, nu s-a produs nici o fisura sau infundare a coloanei de scurgere in interiorul apartamentului, asociatia stia ca exista o problema pe coloana respectiva . . .cred ca ar trebui intr-un fel ca si cei care au contribuit la infundarea coloanei sa simta prejudiciul adus . . . daca am inteles bine, cf. legii 230, proprietarul care nu era acasa este vinovat?
am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, de abia cand apa a inceput sa curga la vecinul de jos s-a constatat infundarea coloanei de scurgere; aceasta coloana a mai creat probleme in ultimele luni fiind infundata la un etaj inferior, acum s-a infundat exact deasupra scurgerii vecinului de sub apartamentul meu; mie mi-a inundat bucataria, holul si o camera, parchet umflat, pereti uzi, dar vecinului de jos i-a inundat tavanul si peretii (este mult mai rau decat la mine). Cine este responsabil atunci cand se infunda o colana de scurgere? Cine trebuie sa suporte lucrarile de reparatii in apartamentele noastre? Care este raspunderea mea in acest caz?