avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate coma4ever

Activitate coma4ever

Buna ziua,
Am avut o poprire facuta pe contul de salar si si pe un cont de economii de catre anaf pentru contributiile aferente unui PFA.
Am primit mesaj in data de 29. octombrie ca a fost platita suma aferenta (din contul de economii, cel de salar fiind gol in acel moment). Astazi (4 noiembrie) am primit salariul, am vazut ca suma este inca poprita si pe acest cont dar stiam ca trebuie sa aduc o dovada de la finante ca sa imi ridice poprirea.
Pana aicea totul ok :)
Problema este ca mi-am transferat tot restul de salar pe un card de credit sa mai fac rulaj si acolo. Doar dupa cateva ore cand am vrut sa cumpar ceva mi-am dat seama ca linia de creditare este blocata pana la ridicarea popririi.
Nefiind in orasul in care imi e infiintat pfa-ul, am trimis si de la banca la care imi e cardul de salar suma aferenta popririi ca sa imi dea drumul la cardul de credit.
Deci, in momentul de fata poprirea este platita de doua ori. Eu voi merge in 2 saptamani sa inchid/suspend acest pfa. Intrebarea mea este, cum pot recupera o tura din banii platiti ?
Bun, dar cu aceste date oricine isi poate face o stampila si sa emita facturi in numele meu. Si cunosc un caz care o patit-o exact asa.
Buna ziua,
Dand un google search azi la numele meu pe net , am observat ca toate datele mele de pfa apar publice pe mai multe siteuri gen datefirme.ro etc (inclusiv CUI). Nu am fost anuntat/informat de aceasta treaba in nici un mod si din cate stiu un PFA e persoana fizica NU firma.
Ce pot sa fac ... in cazul in care dupa ce ii atentionez (rog sa ma scoata de acolo) inca apar la ei.