avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1614 soluții astăzi
Forum Activitate andreisan

Activitate andreisan

Imi pare rau domnule sau doamna mira 55, daca tot spuneti ca ati citit din curiozitate HCL-ul, si nu rezulta ce sustin eu, v-am dat cu copy-paste paragraful in cauza care este capitolul IV din HCL 303, in care scrie clar : CAPITOLUL IV
EVALUAREA ANUALÃ A ADMINISTRATORILOR ATESTAŢI


CAPITOLUL IV
EVALUAREA ANUALÃ A ADMINISTRATORILOR ATESTAŢI
Art.32 (1) Certificatul de atestare a pregatirii profesionale este valabil in
conditiile vizarii sale anuale. Vizarea certificatului de atestare a pregatirii profesionale
se efectueaza in urma promovarii de catre administratorul de imobile a unui test tip
grila.
(2) Pentru aceasta, şi în vederea susţinerii testării, administratorul de imobile
va depune la sediul autoritatii emitente certificatul de cazier judiciar, atestatul în
original, precum si dovada ca este apt din punct de vedere medical si psihologic
pentru desfasurarea unei astfel de activitati.
Art.33 Testarea se va organiza, de regula, în primul trimestru al fiecărui an,
pentru toţi administratorii în funcţie la acea dată, cu excepţia celor care au obţinut
atestatul în anul anterior. Se poate organiza evaluare şi la cererea administratorului al
cărui atestat a fost suspendat.
Art.34 (1) Testul va contine 20 de intrebari, din legislatia specifica activitatii
de administrare a imobilelor, iar fiecare intrebare se noteaza cu cinci puncte.
(2) Testul-grilă, care este stabilit de comisia de atestare, se consideră promovat
în cazul obţinerii a cel puţin 60 de puncte.
Art.35 Prevederile art.16 alin.3 precum si cele ale art.19 alin.2 se aplica in mod
corespunzator.


Deci nu vorbim de cei care nu au obtinut pana acum atestatul, ci de cei care au deja acest atestat, si in plus se pare ca s-a stabilit si data examinarii, si nu este vorba de o verificare a actelor, ci de RE- EXAMINARE ANUALA .
Cu toata stima va rog daca aveti un raspuns clar , va multumesc.
Problema este cum a zis foarte bine si adriantot, atestatul este conform LEGII 230/2007 pe o perioada nedeterminata, si se poate retrage numai in baza unor fraude. Hai sa dam examinare anuala si pentru Diploma de Licenta, bacalaureat ,etc.In Legea 230/2007 nu este specificat ca acest atestat prevede si autorizatie de functionare care a aparut acum cu ocazia HCL 303 din 20.12.2012 si pe care scrie clar ca este valabila 3 ani de la data eliberarii, dar cu toate astea se va da examen anual......Asta numai la Craiova este posibil.Eu consider ca este un abuz din partea Primariei Craiova si rog inca o data daca se poate da un raspuns din punct de vedere juridic si ce se poate face in acest caz?
elga50 a scris:

@andreisan
Utilizatoarea @mira55 a aratat cu degetul catre cei care au obtinut atestatul in mod nu prea ortodox. De ce va suparati pe dumneaei?

Pana la urma, daca asa e ordinul de la primarie, asta e! Dv., ca administrator cu stiinta de carte n-aveti de ce va supara din cauza unei verificari a cunostintelor. Poate doar pierderea timpului pe la primarie.....



Am deschis acest topic cu speranta unui sfat juridic privind legalitatea HCL/303-primaria Craiova prin care se dispunea verificarii anuale prin examinare a administratorilor, cu exceptia a 2-3 raspunsuri apropiate de subiect, in rest nu au fost decat polemici despre corectitudinea si cinstea administratorilor de bloc.
mira55 a scris:

Nu va suparati dar personal cunosc multi administratori care au atestat si nu au habar de contabilitate sau administratie... Au facut jocul unor persoane implicate in campaniile electorale si au obtinut, drept recompensa, acest atestat de la primarii. Daca printr-o hotarare a Consiliului Local au fost atestati tot asa pot fi chemati si la reatestare... Un test scris rapid si se rezolva problema. Cred ca primarita de la Craiova stie ea ce stie!!!


Cred ca scapati din vedere ca sunt si oamnei onesti in aceasta tara, care au obtinut Diplome de studiu, Atestate, sustinand un examen si promovand acel examen pe drept si pe cunostintele acumulate la cursurile de pregatire. Cred ca nici pentru dumneavoastra nu ar fi bine, daca vi s-ar contesta o diploma obtinuta. Usor ne mai este sa aratam cu degetul spre un roman de langa noi, considerandul hot sau prost de la bun inceput. Cu stima
c0stii a scris:

ce anume te deranjaza?
care e problema daca se fac verificari?
verificari se pot face oricind,ce legatura au verificarile cu atestatul?


Nu ma deranjeaza verificarile facute in asociatie pentru a se vedea daca sunt sau nu sunt nereguli.

HCL303 se refera la re-examinarea anuala a administratorilor, care au un Atestat de administrator, deci o diploma in baza careia presteaza aceasta munca calificatata si care are consemnat ca are valabilitate pe perioada nedeterminata, la fel cum si Diploma de Bacalaureat, Diploma de Licenta sau alte diplome obtinute in urma unui examen, au valabilitate nedeterminata, altfel am merge sa sustinem bacalaureatul din nou :))

Consider ca este o masura abuziva a consiliului local, asta presupune, taxa de examinare, bani cheltuiti pe drum, pune dosar, mergi la examen, timp pierdut, timp pe care il rup de langa famile sau activitate.

Cum se poate rezolva juridic oare aceasta problema?
procmarci a scris:

Depinde la ce natura se refera HCL-ul acela, ce anume va verifica.


HCL303/20.12.2012, se refera la re-examinarea anuala a administratorilor de bloc, in vederea pastrarii Atestatului de administrator, obtinut in urma unui examen anterior si care are consemnat pe el ca valabilitatea lui este pe perioada nedeterminata.

Nu este vorba despre control a activitatii administratorilor de bloc, care mi se pare normal sa existe pentru a fi depistat daca sunt sau nu sunt nereguli in asociatia blocului
In Craiova conform HCL (Hotarare Consiliu Local) 303/20.12.2012, s-a decis verificarea anuala a administratorilor de la Asociatiile de locatari, cu toate ca Atestatul de Administrator, obtinut in 2010, are valabilitate nelimitata pe tot teritoriul Romaniei (acest lucru notificat pe atestat). Daca imi poate spune cineva daca aceasta HCL 303/20.12.2012 a Primariei din Craiova este corecta sau nu. Daca nu este corecta ce ar fi bine sa fac. Multumesc anticipat pentru raspuns. Cu stima, Andrei