avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate ana_marian

Activitate ana_marian

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am cumparat( eu si sotul) acum 10 ani un teren de 20*300 mp, cu o casa construita pe acest teren, impreuna cu alta familie. In acest moment si casa si terenul se afla in indiviziune . Noi ne-am inteles in ceea ce priveste modul in care vom imparti acest teren , dar in urma acestei impartirii eu voi avea o deschidere stradala de 10 m si o lungime de 300m
si din aceasta cauza nu mai pot construi o casa pe terenul care imi va reveni ( conform unei legi de urbanism trebuie sa ai in mediul rural o deschidere de 12 m).
M-am gandit sa construiesc totusi o casa pe cei 10 m chiar daca terenul este in indiviziune si apoi sa facem aceasta iesire din indiviziune, adica probabil peste un an .
Cum sa procedez totusi pentru a nu avea surpriza peste un an ca cealalta familie sa aiba pretentii la aceasta casa chiar daca va fi construita in exclusivitate de mine.Un contract la notariat ?
Răspuns la discuția donatie sau vanzare-cumparare?
O intrebare asemanatoare am si eu.
In urma cu 7 ani am cumparat un apartament pe numele mamei mele (care este divortata si destul de in varsta) iar acum doresc sa trec acest apartament pe numele meu. Ce varianta ar fi mai sigura? Donatie, vanzare-cumparare sau un testament in favoarea mea pentru acest apartament? Mentionez ca am 2 frati care sunt de acord sa dea orice declaratie ar fi necesara, ei cunoscand faptul ca apartamentul a fost cumparat din banii mei. Totodata , adaug, ca mama mea are o alta locuinta, a ei in exclusivitate.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția donatie sau vanzare-cumparare?
O intrebare asemanatoare am si eu.
In urma cu 7 ani am cumparat un apartament pe numele mamei mele (care este divortata si destul de in varsta) iar acum doresc sa trec acest apartament pe numele meu. Ce varianta ar fi mai sigura? Donatie, vanzare-cumparare sau un testament in favoarea mea pentru acest apartament? Mentionez ca am 2 frati care sunt de acord sa dea orice declaratie ar fi necesara, ei cunoscand faptul ca apartamentul a fost cumparat din banii mei. Totodata , adaug, ca mama mea are o alta locuinta, a ei in exclusivitate.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Amenda contraventionala
Multumesc pentru raspuns.
Nu inteleg ce ati vrut sa spuneti prin "intr-un fel , ei le platesc"?
Cand am fost sa platesc impozitul casei pentru anii 2006 si 2007 am fost anuntat ca am de platit o amenda primita in ianuarie 2005 (pentru ca am circulat cu o bicicleta neechipata corespunzator). Nu am fost anuntat niciodata (nici de vreun functionar al primarie, nici nu am primit vreo hartie in scris)ca as avea o amenda de platit. Functionara de la primarie imi cere sa platesc aceasta amenda pentru ca altfel daca se prescrie o va plati ea.
Dupa cat timp se prescrie amenda?
Intr-adevar functionarii de la primarie platesc amenzile prescrise?
Multumesc anticipat pentru raspuns.