avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1130 soluții astăzi
Forum Activitate IonM

Activitate IonM

In 27 noiembrie2012 am fost condamnat la 4 luni cu suspendare pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice .Solutia este aceasta :
În baza art. 87 al. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 republicată raportat la art. 320 ind. 1 al. 7 Cod procedură penală condamnă inculpatul, la pedeapsa de 4 (patru) luni închisoare, cu aplicarea art. 74 al. 1 lit. a, c, al. 2 - art. 76 lit. e Cod penal. Interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza II, lit. b Cod penal în condiţiile prevăzute de art. 71 al. 2 Cod penal. În baza art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei şi fixează termen de încercare de 2 ani şi 4 luni, conform art. 82 Cod penal. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal privind condiţiile revocării suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 71 al. 5 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În baza art. 191 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 450 lei - cheltuieli judiciare avansate în cursul urmăririi penale şi al judecăţii. Suma de 50 lei - parte din onorariul avocatului desemnat din oficiu va fi avansată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27.11.2012."
As vrea sa stiu daca pot da de permis pentru moped categoria AM si daca nu cand as putea?Va multumesc