avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot da de permis ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot da de permis ?

In 27 noiembrie2012 am fost condamnat la 4 luni cu suspendare pt conducere sub influenta bauturilor alcoolice .Solutia este aceasta :
În baza art. 87 al. 1 din O.U.G. nr. 195/2002 republicată raportat la art. 320 ind. 1 al. 7 Cod procedură penală condamnă inculpatul, la pedeapsa de 4 (patru) luni închisoare, cu aplicarea art. 74 al. 1 lit. a, c, al. 2 - art. 76 lit. e Cod penal. Interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza II, lit. b Cod penal în condiţiile prevăzute de art. 71 al. 2 Cod penal. În baza art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei şi fixează termen de încercare de 2 ani şi 4 luni, conform art. 82 Cod penal. În baza art. 359 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal privind condiţiile revocării suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 71 al. 5 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. În baza art. 191 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 450 lei - cheltuieli judiciare avansate în cursul urmăririi penale şi al judecăţii. Suma de 50 lei - parte din onorariul avocatului desemnat din oficiu va fi avansată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 27.11.2012."
As vrea sa stiu daca pot da de permis pentru moped categoria AM si daca nu cand as putea?Va multumesc
Conform art. 116 alin. (1) litera b) Cod rutier (OUG 195/2002), va puteti prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere daca a trecut un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere.
La 27 noiembrie 2012 ati fost condamnat la 4 luni cu suspendare, dar nu ne spuneti daca ati mai atacat cu recurs aceasta hotararare, altfel, dupa 10 zile de la comunicarea respectivei sentinte, aceasta a ramas definitiva si irevocabila.
De la acea data, cand a ramas definitiva si irevocabila veti socoti un an pentru a va prezenta la examenul de carnet.

Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Ianuarie 2013
Marcel Mihalache, Avocat
In penal nu se comunica hotararea, ci doar copie dupa dispozitivul hotararii, partilor care au lipsit atat la judecata cat si la pronuntare conf.art 360 c.p.p.
In penal nu exista termenul "irevocabila".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandire permis auto pytym pytym salut am si eu o intrebae pt aceasta fapta pe ce durata de timp mi se inuleaza permisul auto În baza art.87 alin.5 din O.U.G. nr.195/2002 republicată, cu ... (vezi toată discuția)
Ucidere din culpa - cand pot sustine examen pentru redobandirea permisului de conducere? vasilica53 vasilica53 Solutie: În baza art. 178 al. 2 din OUG. 195/2002 rep., art.320 ind. 1 al. 7 Cod procedură penală condamnă, inculpatul Iancu George Iulian, la pedeapsa de: ... (vezi toată discuția)
Infracþiuni privind circulaþia pe drumurile publice (o.u.g nr. 195/2002) art. 87 al. 1 din o.u.g. 195/2002 ciprian121 ciprian121 Va rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns. Astazi am avut procesul, hotararea suna cam asa: Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul pentru ... (vezi toată discuția)