avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate iletap-anig

Activitate iletap-anig

Atentie! Din cate am inteles se modifica conditiile pentru IMM-uri. Printre altele, se va elimina cea referitoare la numarul de angajati iar cea cu 3%impozit pe venit pentru primul an inteleg ca va fi permanenta si obligatorie pentru IMM-urile cu venituri anuale sub 65.000 euro.

Am si eu o intrebare: Daca esti salariat (platitor de impozite, taxe si asigurari obligatorii) cu contract pe perioada nedeterminata la firma/compania X si iti faci IMM (pentru inchirierea unui imobil) unde esti actionar unic si administrator mai trebuie sa virezi asigurarile?
Răspuns la discuția PFA activitati de inchiriere
Referitor activitatea de inchiriere si subinchiriere, cod caen 6820, ce forma de organizare este mai avantajoasa si mai simplu de derulat (birocratie si hartogaraie mai putina, taxe si impozite mai mici)?
PFA, Intreprindere Individuala sau IMM (a se avea in vedere recentele modificari ale codului fiscal).

Multumesc pentru informatii.
Sunt in urmatoarea situatie: Sunt proprietara unui imobil inchiriat unei firme, cu contract de inchiriere inregistrat la AFP (cu suma reala) si platitor de impozit pentru venitul din chirie. Contractul de inchiriere va expira luna viitoare dar intentia partilor contractante este de a-l prelungi.
In ideea de a-mi reduce impozitul aferent venitului din chiriei (16% aplicat la 75%din venit) si avand in vedere noile prevederi ale Codului fiscal referitoare la impozitul de 3% pe venitul microintreprinderilor aplicabile de la 1 februarie 2013 doresc sa stiu daca eu (salariat cu contract pe perioada nedeterminata) pot sa-mi deschid un IMM la care sa fiu actionar unic si administrator (in timpul liber) si al carei obiect de activitate (principal sau secundar) sa fie inchirierea unui imobil proprietate personala.
Va multumesc.