Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt PFA. E IMM mai profitabil pt mine?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt PFA. E IMM mai profitabil pt mine?

1. Se poate sa depasesc plafonul de 220.000 lei anul viitor
2. Am cheltuieli aproape 0
3. Nu sunt angajat altundeva
4. Momentan sunt PFA

Impozitul pe venit de 3% este valabil doar in primul an la IMM?
Daca va ganditi sa va infiintati o microintreprindere (platitoare de impozit pe venit 3%) trebuie sa aveti in vedere ca in maxim 60 de zile de la infiintare va trebui sa aveti inregistrat minim un angajat cu contract de munca.
Obligativitatea de a va inregistra ca platitor de tva daca depasiti plafonul este la ambele.
1. la IMM impozitul pe venit de 3% este valabil doar in primul an?
2. Daca depasesc 220.000 lei si ma inregistrez ca platitor de TVA, asta inseamna ca va trebui sa platesc TVA la fiecare transactie? Sau platesc TVA pe fircare transactie care vine de la o firma non-UE?

Nu inteleg cum functioneaza TVAul la servicii. In ce cazuri trebuie sa platesc 24%?
Pe langa impozitul pe venit de 3% mai e un impozit de EDIT 16% pe dividende (din cate imi amintesc eu).

La PFA ai 16% impozit final (pe langa sanatate 5.5% si contributia la pensii care poate fi ceva neglijabil ~3000 RON / an)

Pentru firme non-UE(SUA, Canada) din cate stiu nu datorezi TVA. Daca depasesti plafonul te inregistrezi ca platitor de TVA dar nu datorezi TVA pentru "tranzactiile" cu firme non-UE. Pentru contractele cu firme din Romania sau serviciile oferite persoanelor fizice din romania ai datora TVA.
Popu, utilizator
Popu a scris:

Pe langa impozitul pe venit de 3% mai e un impozit de EDIT 16% pe dividende (din cate imi amintesc eu).

La PFA ai 16% impozit final (pe langa sanatate 5.5% si contributia la pensii care poate fi ceva neglijabil ~3000 RON / an)

Pentru firme non-UE(SUA, Canada) din cate stiu nu datorezi TVA. Daca depasesti plafonul te inregistrezi ca platitor de TVA dar nu datorezi TVA pentru "tranzactiile" cu firme non-UE. Pentru contractele cu firme din Romania sau serviciile oferite persoanelor fizice din romania ai datora TVA.

Da stiu ca mai e 16% pe dividende, dar daca "las banii in firma" si nu vreau salariu atunci nu trebuie sa platesc. Sau imi dau un salariu mic si platesc putin la sanatate...

1. Impozitul pe venit de 3% este valabil doar in primul an?
2. TVAul se poate cere inapoi sau cum functioneaza?

Atentie! Din cate am inteles se modifica conditiile pentru IMM-uri. Printre altele, se va elimina cea referitoare la numarul de angajati iar cea cu 3%impozit pe venit pentru primul an inteleg ca va fi permanenta si obligatorie pentru IMM-urile cu venituri anuale sub 65.000 euro.

Am si eu o intrebare: Daca esti salariat (platitor de impozite, taxe si asigurari obligatorii) cu contract pe perioada nedeterminata la firma/compania X si iti faci IMM (pentru inchirierea unui imobil) unde esti actionar unic si administrator mai trebuie sa virezi asigurarile?