Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Mai multe intrebari legate de PFA, IMM, TVA
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Mai multe intrebari legate de PFA, IMM, TVA

Momentan sunt PFA pe norma de venit.

1. Daca depasesc plafonul de 65.000 EUR va trebui sa platesc TVA. Ce pot sa fac sa scap de asta in mod legal? M-am gandit sa imi deschid si un IMM, deci sa am PFA si IMM cu aceeasi activitate si amandoua sub 65.000 EUR. Pot face asta?

2. Fiind inregistrat in scopuri de TVA inseamna automat ca voi plati +24%? Sau pot factura cu TVA 0?

3. Daca am un PFA si un IMM trebuie sa platesc asig. de sanatate si asig. sociala de doua ori? Daca nu atunci pe care platesc?

4. La IMM pot fi eu singurul angajat?

5. La IMM care este diferenta intre salariu si dividende?
1.Daca depasiti plafonul de 220.000 lei deveniti platitor de tva-pt.PFA
2.Va puteti deschide si o soc.cu acelasi obiect de activitate.
3.Daca va inregistrati in scopuri de tva-inteleg ca nu desfasurati activitati scutite de tva-veti colecta tva 24%.
4.La soc.puteti fi dvs.singurul angajat sau puteti sa nu aveti niciun angajat.
5.Salariu este o suma ce decurge dintr-un contract de munca si trebuie obligatoriu platit.
6.Dividendele se repartizeaza la sfarsitul anului in cazul in care ati realizat profit.
7.Impozitul pe dividende 16% este un impozit cu retinere la sursa-pe care soc.il retine si plateste-venitul net repartizandu-se la persoana fizica.
8.Contributiile de sanatate si asig.sociale-platiti pt.PFA.
9.In cazul in care nu realizati venituri si nu aveti un CIM incheiat,atunci veti plati contributii de sanatate la dividende.
@simonaprica: multumesc. Va rog sa-mi raspundeti si la aceste intrebari:

A) Care sunt acitivitatiile scutite de TVA? Eu ma ocum de online marketing.

B) Eu promovez produse online si primesc comision. Daca am un IMM si ma inregistrez in scopuri de TVA, platitor de impozit pe profit si intr-o luna IMMul castiga 8000 lei atunci voi plati in felul urmator?

16% impozit pe profit
24% TVA
+ 16% pe dividende
+ salarii, CAS, CASS

Am calculat corect? Taxe de 50%+ mi se par foarte mari. Deci imi ramane mai putin de 50% din ce castiga IMMul?
Activitatea pe care o desfasurati dvs.nu este scutita de tva.
Daca veti avea societate veti plati-
impozit profit 16% la diferenta dintre venituri si cheltuieli +chelt.nedeductibile(daca exista)
Tva-pe de o parte veti colecta tva la facturile emise si veti deduce la facturile de achizitii
Impozit dividende 16% la profitul net obtinut.
Daca hotarati sa incheiati un contract de munca veti plati contributii de aproximativ 60% atat ale angajatului cat si ale angajatorului la salariul mentionat in contract-minim 750 lei in prezent pt.un CIM cu norma intreaga de 8h.
Mai este o discutie vis-a-vis de tva-ul la incasare,dar este prea mult de expus.
Eu v-am prezentat in linii mari,nu am intrat in amanunte.