avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA sau SRL ,care este mai avantajos ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA sau SRL ,care este mai avantajos ?

Care este mai avantajos din punct de vedere a cheltuielilor ?
Pot sa desfasor activitatea in ambele cazuri ,cu un singur angajat .
mersi
Cel mai recent răspuns: Popu , utilizator 09:28, 11 Februarie 2011
Depinde ce activitate vreti sda desfasurati.
La PFA nu puteti avea angajati.
PFA are urmatoarele avantaje:
-contabilitate mai simpla;
- nu mai plateste si 16% impozit pe dividende pe langa impozitul pe venit.
Dezavantajul PFA nu poate avea salariati, dar se poate infiinta intreprinderea individuala.
Ca SRL sunt obligatii mai mari de tinerea contabilitatii in partida dubla, declaratii mai multe si bilant.
de ex. daca vreti sa desfasurati activitati de tip IT.
Inteleg ca nu se mai plateste 16% impozit pe dividente. Dar, eu ca programator angajat in Romania, sunt scutit de 16% impozit pe profit.

Daca imi fac pfa, mai sunt scutit de acest impozit pe profit?

Intrebarea mea e: ca programator cu pfa, poti scapa de cei 16% impozit pe profit si cei 16% impozit pe dividente ?

Ce alte taxe ar mai trebui platite sau cum ar mai putea fi ocolite taxe pentru PFA programator.

Multumesc.
Sorel, daca esti PFA nu poate fi vorba de dividende si nici de impozit pe dividende. Daca esti PFA nu beneficiezi de scutirea la plata impozitului, doar angajatii beneficiaza de aceasta scutire(in anumite conditii, firma sa fi realizat cel putin 10 k $ in anul trecut pe angajatul respectiv)
Ca PFA(indiferent ca esti programator, vinzi in piata sau ce alta activitate mai poate fi desfasurata ca PFA) nu poti scapa de plata celor 16% impozit pe profit. Nu exista 16 % impozit pe dividende.
Ca PFA ai de platit:
Cazul 1: norma de venit, 16% din norma impozit, 5.5% contributii la sanatate, 222 RON / luna contributii la pensii
Cazul 2: contabilitate in partida simpla: ai un venit brut; din ala scazi cheltuielile deductibile (inclusiv contributia la pensii, sanatate), pe ce ramine aplici impozitul de 16%.
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2011
Popu, utilizator
ok,

deci :

pt pfa : impozit profit 16%, sanatate 5.5%, pensii 222 RON/luna. alte taxe mai sunt ?

daca mi-as face SRL, cu un sg angajat, adica eu, programator si as fi scutit de impozit, credeti ca ar fi mai convenabil ?
ce taxe ar tb sa platesc pt SRL in cazul de mai sus ?

care e varianta in care sa platesc cat mai putine taxe ?

Sa luam un ex de venit brut usor de calculat : 10.000 ron / luna

PFA : impozit pe profit 16% = 1600 ron, sanatate 5,5% = 550 ron / luna, 222 RON/luna - pensii. Acesta e un calc aproximativ, dar in total, ar iesi : 21,5% taxe (fara pensii,care sunt neglijabile, nu sunt procent).

SRL : ??

Merci

Alte discuții în legătură

Contributie din norma de venit ciprian_br ciprian_br buna ziua intentionez sa deschid un pfa sau ii pe codurile 9511+9512 (service calculatoare+gsm) norma de venit cumulata (cele 2 coduri caen) pentru judetul ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite pfa in sistem real vs norma de venit in 2016 nlaur86 nlaur86 Buna ziua, Stiu ca au mai fost discutii pe aceasta tema, insa multe dintre ele se bat cap in cap, motiv pentru care voi relua acest subiect. Vreau sa imi ... (vezi toată discuția)
Inchidere pfa si deschidere microintreprindere, acum ca nu mai e norma de venit pe it? marius1975_2 marius1975_2 Acum ca au scos norma de venit pe IT, ma gandesc sa deschid o microintreprindere, ca se poate opta pentru 3% din cifra de afaceri. Dar nu stiu cat de mult o sa ... (vezi toată discuția)