avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe si impozite PFA in sistem real vs norma de venit ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe si impozite PFA in sistem real vs norma de venit in 2016

Buna ziua,

Stiu ca au mai fost discutii pe aceasta tema, insa multe dintre ele se bat cap in cap, motiv pentru care voi relua acest subiect.
Vreau sa imi deschid un PFA pe domeniul de activitate Consultanta in IT (norma de venit de 27000 lei). Intrebarea mea este care sunt taxele si impozitele pe care trebuie sa le platesc pentru fiecare din cele 2 tipuri de PFA: in sistem real si la norma de venit. La ce se raporteaza aceste taxe si impozite?

Mentionez faptul ca sunt si angajat cu norma intreaga, deci norma de venit se injumatateste (13.500 Lei).

Cum fac sa ma inregistrez la norma de venit? Se face ceva special la inregistrarea PFA-ului, sau ulterior la ANAF?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: nlaur86 , utilizator 18:43, 10 Iunie 2016
1) norma: se ia norma, se inmulteste cu 32 % si da cashul dat la stat pe taxe( 16 % impozit, 5.5 sanatate, 10.5 pensie; se poate opta pt pensie intreaga ; 26.5)
13.500 * 32 = 4320 anual : se plateste in 4 transe 1080 la 3 luni
2) real: Venituri-cheltuieli = profit. Profitul * 32 % = impozite la stat. Aici depinde de cat faci si cheltuieli poti sa bagi.( cheltuieli=cele in folosul firmei)

Dupa infiintare la onrc, te duci la anaf si zici ce optezi ( norma sau real = Declaratia 220). Daca optezi real trebuie sa stai doi ani in real inainte sa schimbi in norma. Daca ai mai multe coduri caen ( ex 6201 6202 6203) norma se aduna la toate(daca exista toate pe norme); daca unul nu e pe norme, treci automat la real.
Multumesc pentru raspuns. Cand se depune declaratia 220, se depune si vreo adeverinta de salariat pentru injumatatirea normei? Sau este vreo declaratie pe proprie raspundere?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma - a disparut caen alexbejan alexbejan Spre surprinderea mea am observat ca acum in Galati a disparut codul caen 6202 de la norma de venit insa sunt 5829,6201,6203, 6209,6311,6312 Ce s-a ... (vezi toată discuția)
Schimbare regim din norma venit in sistem real in timpul anului RemusR09 RemusR09 Buna ziua! PFA cu norma de venit pana in 14.10.2020, pe cod CAEN 6202 Din 14.10.2020 am adaugat coduri CAEN supliementare (6201, 6203 si 6209) context in ... (vezi toată discuția)
De la norma de venit la sistem real MikePort MikePort Buna ziua, Dupa ultimele modificari se pare ca e sigur ca din 2012 nu va mai exista norma de venit in domeniul IT, indiferent de judet. Trecand de la norma ... (vezi toată discuția)