avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA Norma - a disparut CAEN
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA Norma - a disparut CAEN

Spre surprinderea mea am observat ca acum in Galati a disparut codul caen 6202 de la norma de venit insa sunt 5829,6201,6203, 6209,6311,6312

Ce s-a intamplat cu PFA-ul meu dupa 1 Ianuarie? A trecut la real? Cum ma pot schimba iar pe norma de venit? Adica... sunt foarte apropiate si 6201 si 6203. Ce se intampla daca eu am facturat in perioada asta?

Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: bolba alina , utilizator 11:50, 28 Ianuarie 2011
daca codul caen al tau nu mai apare la norma de venit, inseamna ca ai trecut pe sistem real de impozitare; trebuie sa iti depui o declaratie de venituri estimativa pentru anul 2011 ( cod 220), sa iti conduci evidenta contabila cu registrul de incasari si plati si registrul inventar, iar in anul 2012 sa depui declaratia finala pentru anul 2011 cu sumele reale din contabilitate.
succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De la norma de venit la sistem real MikePort MikePort Buna ziua, Dupa ultimele modificari se pare ca e sigur ca din 2012 nu va mai exista norma de venit in domeniul IT, indiferent de judet. Trecand de la norma ... (vezi toată discuția)
Coduri caen : de la 6201 la 6202 lara2012 lara2012 Buna seara, Va cer sfatul intr-o problema cel putin dubioasa la prima vedere: PFA infiintat din 2006 pe CAEN 6201, norma de venit. Odata cu scoaterea ... (vezi toată discuția)
Scenariu intreprindere individuala antispam antispam Buna ziua. Imi puteti, va rog spune, daca urmatorul scenariu este plauzibil si legal dpdv contabil: - urmeaza sa desfasor o activitate de tipul ... (vezi toată discuția)