Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... contributie din norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

contributie din norma de venit

buna ziua

intentionez sa deschid un pfa sau ii pe codurile 9511+9512 (service calculatoare+gsm) norma de venit cumulata (cele 2 coduri caen) pentru judetul meu undeva la 30.000

1. care este contributia mea catre "statul" roman la aceasta norma de venit sau cum se calculeaza toate contributiile catre stat (impozit+cas+altele)

2. am vreo facilitate ca somer la deschiderea unei astfel de activiatati? sunt pe domeniu ( inginer in telecomunicatii)

trebuie sa`mi fac anumite calcule inainte de a deschide o astfel de activitate deoarece sunt multe cheltuieli si nu stiu daca merita sa intru in "legalitate".
ciprian_br, utilizator
Daca PFA-ul va fi la norma de venit taxele sunt urmatoarele:
1.
a. Impozit 16%/an din norma de venit; la cei 30.000 cat ar fi norma iese 4800 RON / an, plata se face la trimestru 1200 ron / trimestru
b. sanatate 5.5% din norma de venit, 1650 RON / an, 412.5 RON / trimestru
c. casa de pensii, fiind PFA aveti obligatia contributiei la pensii, 31.3% din 708 RON pentru fiecare luna din anul 2011, iese 222 RON / luna, se plateste lunar
d. somaj - optional, 0.5% din norma
2. nu cred ca aveti ceva facilitate fiind somer pentru toate astea

3 Trebuie sa va faceti calcule, norma aia de 30.000 RON este destul de mare; daca ati fi la real (contabilitate in partida simpla), daca ati avea incasari de 50.000 RON si cheltuieli deductibile de 20.000 RON ar iesi un profit de 30.000 RON care ar fi egal cu norma; daca insa aveti incasari sa zicem de doar 30.000 RON sigur ati avea si cheltuieli si profitul ar fi sub 30.000 RON, deci ati fi sub norma, nu s-ar merita sa fiti la norma de venit
PFA sau I.I. plateste 16 % impozit din norma de venit, 5.5% contributii de asigurari sanatate si contributie de asigurari pentru pensie de 31.3% dintr-un venit asigurat, care in anul 2011 nu poate fi mai mic de 708 lei/luna. Contributiile se calculeaza prin aplicarea la cotelor la valoarea normei de venit.
Facilitatile sunt diferite pe judete/Mun. Bucuresti, de aceea trebuie sa accesati, pe site ANAF, normele de venit din judet sau Bucuresti
e clar pentru inceput o sa optez pentru sistemul real

intrebarea mea este daca si pentru sistemul real se aplica

c. casa de pensii, fiind PFA aveti obligatia contributiei la pensii, 31.3% din 708 RON pentru fiecare luna din anul 2011, iese 222 RON / luna, se plateste lunar
Da, pentru PFA in sistem real se plateste CAS in suma de 222 lei/luna.
@ciprian_br, la pensii platesti minim cei 31.3% din 708 indiferent ca esti la real / norma de venit; daca-ti alegi unul dintre sisteme (real / norma de venit) parca pentru 2 ani e musai sa ramii pe acel sistem; prima data vezi exact cat e norma, daca norma finala este suma intre normele aferente celor doua coduri CAEN; daca ai lucrat pina acum la negru trebuie sa ai idee de cat ai incasa; cred ca o sa ai nevoie si de casa de marcat prestand pentru persoane fizice