avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate alex0099

Activitate alex0099

Răspuns la discuția Executare pe bunuri...inexistente
Stiu ca este de evitat si nici eu nu imi doresc,dar cum alta posibilitate nu am o las asa si o sa vad la achitare in Aprilie ce a mai aparut.Am fost sfatuit sa nu le platesc nimic si sa ii actionez in instanta,insa nu merita sa ma intorc in tara ca sa pierd timp si bani multi cu ei degeaba.Plus de asta,cheltuielile cu avocatul o sa ma duca mult mai mult si nu am garantia ca o sa castig.O sa vad atunci ce inseamna penalitatile alea de judecata.
Multumesc mult de ajutor atat dvs cat si celorlalti de mai sus.O zi buna.
Răspuns la discuția Executare pe bunuri...inexistente
Eu nu sunt impotriva,si da,o sa am venituri salariale.Pe mine ma intereseaza chestia cu executarea bunurilor,deoarece eu nu am asa ceva,si am inteles ca incepand cu 2013 nu se mai executa bunuri la credite mai mici de 10.000 lei.
Va salut cu respect.Da,spre rusinea mea aceasta este o alta intrebare legata de executari silite din cauza imposibilitatii momentane de plata.Am contractat un credit in valoare de 6000 de lei la sfarsitul anului 2014,la care am achitat pana acum 4 luni ratele la zi.Cand am contratat creditul eram intr-o situatie destul de buna financiar si 200 lei/luna chiar nu se dovedeau o problema.Incepand sa am probleme financiare destul de mari,si bugetul destul de subtire spre inexistent am ajuns in imposibilitate de plata si,in modul clasic,am fost vandut de catre BRD (despre ei e vorba) catre o filiala detinuta de ei dar care se presupunea sa ma execute silit.Am mai achitat intre timp o rata,si dupa iarasi nu am mai reusit sa dau,timp in care baietii nu au mai tinut cont nici de aceea rata si incepand cu ianuarie 2016 am fost vandut catre o alta firma,fara legatura cu BRD,care acum vrea sa ma execute silit in luna Aprilie.Discutand cu unul din angajatii lor am explicat ca pot achita incepand cu luna aceasta rata de 200 lei si in Aprilie o sa achit integral totul.Problema e ca nu ma pot intelege cu ei sa nu inceapa procedura si sa astepte pana in Aprile sa faca scadenta,si o tin cu executarea.Am explicat acolo ca eu nu detin absolut nici un bun pe numele meu si nu am sotie,deci nu vad ce pot ei sa imi execute.
In aceasta situatie,daca ei ajung sa ma execute inainte sa reusesc eu plata integrala,mai ales ca am fost ,,amenintat,, cu vizite la domiciliu,ce o sa execute?Pot executa bunuri apartinand parintilor mei? Multumesc.
Multumesc mult.
Buna ziua.Am si eu o intrebare care ma framanta si consider ca mi se face o nedreptate deoarece legea spune altceva.Incepand cu data de 1 lulie 2013 am lucrat intr-o firma,pana la data de 30 decembrie 2014.La 30 decembrie am fost obligati de o conjunctura foarte marsava sa ne dam demisia ca sa nu mai primim somaj.La nici o luna dupa,m-am angajat la o alta firma unde am lucrat pana la data de azi,data curenta.Asta insemna perioada 26 ianuarie-5 noiembrie 2015.Acum,patroana incearca,sper ca fara motiv,sa ma puna sa imi dau eu demisia ca sa nu mai primesc somaj.Eu nu vreau sa imi dau demisia deoarece,din cate am vazut pe lege,trebuie sa se cumuleze 12 luni lucrate in ultimele 24 luni,cerinta pe care o indeplinesc.Mi-am dat demisia de la ultimul loc de munca,dar de aici nu,si nici nu am de gand pentru ca eu am impresia ca pot beneficia de somaj,iar daca imi dau demisia pot sa imi iau adio de la el.
Acum vine intrebarea si rugamintea pe care o am la dvs. Este legal ce face ea,sa accept demisia,sau sa cer somaj?Pot beneficia de indemnizatie de somaj in conditiile date?
Multumesc si astept cu interes raspunsul dvs. :)
Răspuns la discuția Credit bancar
Deci teoretic daca mama nu mai achita nimic dupa decesul bunicului nu ar fi fost obligata la plata acum? Pricep eu corect nu?
Daca eu acum as intra in proprietatea tuturor bunurilor iar mama si bunica nu ar avea nimic,mama fiind casnica iar bunica pensionara de unde ar lua banca aceea restanta?Ar pune oprire pe o parte din salariul tatalui meu?
Răspuns la discuția Credit bancar
Acum logica mea zice ca din moment ce fica bunicului adica mama mea nu are nici o legatura cu acel contract,adica nu se stipuleaza in contract ca banii se pot recupera de la ea sau de la bunica mea care traieste,ori de la oricare alta ruda deci nu a fost de acord cu nimic si nu apare prin acte,nu se poate ca o instanta sa te oblige la plata pentru un lucru pe care nu l-ai acceptat prin semnatura pe un act oficial.Eu citisem undeva ca banii nu se pot recupera de la rudele creditorului daca ele nu au semnat nimic.
Multumesc de ajutor.
Discuție Credit bancar
Buna seara.
Am si eu o intrebare care ma framanta de ceva timp si nu gasesc raspuns.
Acum 6 ani bunicul meu a luat un credit in valoare de 9000 de lei (inclusiv partea oprita de banca) pe genul creditului doar cu buletinul,adica nu a avut nevoie de girant,garantie cu bunuri,casa,terenuri etc.Deci fara nicio garantie oferita banci.
Odata cu acest credit i s-a oferit si o asigurare de viata de aproximativ 30 de lei pe luna (nu mai stiu sigur).Dupa 2 ani de la imprumut,timp in care am fost cu ratele la zi, bunicul meu a decedat.Dupa aceea in decursul urmatorului an parinti mei au platit ratele cu mici intarzieri,insa au fost platite fiindca banca a spus ca asigurarea de viata nu se acorda si nu poate fi trecuta in contul datoriei desi decedatul nu s-a sinucis sau altetele ci a murit pe cale naturala. Acum apare urmatoarea problema,in următorii 2 ani nemaiavand bani de rate in fiecare luna (aproximativ 250 lei /luna) nu am putut sa mai achitam lunar si am platit odata la 2 sau 3 luni deoarece in mod suspect cei de la banca au fost de acord sa achitam chiar si mai rar fara vreo reesalonare si fara alte documente.In anul 2012 nu am platit decat 5 rate de 150 ron tot anul si acum 2 saptamani am primit de la o firma un plic de instiintare cum ca am avea de plata 6500 de ron :O fapt care ne-a socat :stunned: deoarece in luna august a lui 2012 de la banca ni s-a spus ca mai sunt 4300 ron de achitat.
Acum va intreb,este legal ce a facut banca prin vanzarea catre firma a contului si daca refuzam sa mai platim se poate intampla ceva avand in vedere ca decedatul nu a girat cu absolut nimic?
Va multumesc mult si astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra.