avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate gabri78

Activitate gabri78

multumesc pt raspuns!nu e chestiune de obligatie ,putem opta pt cele 2 variante si anume: ori sotia pastreaza numele ei de familie ori,"adopta"si numele meu de familie si atunci devine "Popescu Ana in Ionescu".posibilitatea legala ca dupa casatorie sotia sa preia numele de familie al sotului in Italia,nu exista.ea trebuie sa-si pastreze prenumele pt chestiuni fiscale pt ca are o afacere proprie si schimbandu-si prenumele ar trebui,dupa,facute toate variatiunile de coduri fiscale,inregistrari ale firmei,carti de credit,conturi curente etc.etc.in cuvinte putine:un taraboi imens intr-o tara care se lupta si ea cu birocratia.vroiam sa stiu daca in cazul adoptarii ambelor prenume ,in Romania mai este nevoie de refacerea documentelor sotie sau ramane accelasi CNP ,etc etc..multumesc inca o data!!
buna ziua!as vrea sa stiu care este procedura de urmat daca sotia mea (care conform legilor italiene,si-a pastrat numele de familie dupa casatorie)ar vrea sa aiba si numele meu de familie in actele romanesti.ma explic:ex.ea se numea Popescu Ana inainte de casatorie si eu,Ionescu Ion.se poate ca,in momentul trascrierii certificatului in Romania sa fie trecuta cu ambele nume: Popescu-Ionescu Ana fara a mai fi nevoie de schimbarea documentelor ?multumesc!