avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate Dehasdeu

Activitate Dehasdeu

Buna seara,

Am dobandit acum cativa ani dreptul de proprietate asupra unui teren intravilan despre care am aflat acum cateva saptamani ca este strabatut de o conducta de gaze a celor de la Transgaz. Din discutiile pe care le-am avut cu topograful am inteles ca pe acel teren nu pot fi construite case sau blocuri la o distanta mai mica de 25m de aceasta conducta (stanga si dreapta).
Problema mea este ca aceasta conducta trece fix prin mijlocul terenului facand practic imposibila contruirea de imobile pe proprietatea mea.
Din ce am inteles citind pe Net, primul pas pe care ar trebui sa-l fac inainte de a-i da in judecata, este sa-i chem pe cei de la Transgaz la o negociere si daca nu se ajunge la o intelegere se merge mai departe la tribunal.
Totodata nu-mi este clar daca despagubirea se poate cere pana la un anumit prag sau daca aceasta se fundamenteaza in baza unor expertize imobiliare. Parerile pe Net sunt destul de impartite si sincer nu stiu ce sa mai cred.
Alt aspect care nu-mi este clar este daca se ajunge la tribunal, reclamantul trebuie sa depuna 10% din valoarea despagubirilor solicitate?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.