avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate Dalmatian

Activitate Dalmatian



Vreau sa stiu ce drepturi am daca iubitul meu isi ia casa acum iar mai tarziu o sa ne casatorim. Nu va fi la fel ca la parintii nostri, sa fie un bun comun, va fi doar al lui, dobandit inainte de casatorie. Iar daca eu devin sotia lui, in caz de divort, ce fac, ce se intampla?

Am spus ca vreau sa cumparam impreuna fiindca i-am propus varianta aceasta dar a ramas doar la stadiul de propunere.

Amuzant raspunsul dumneavoastra. Daca e s-o ia, casa va fi cumparata prin credit "Prima Casa". Si chiar daca ne casatorim dupa ce ia casa, tot numele lui va fi in acte.
Gabrielle Monique Nu am cum sa contribui cu bani si nici nu as vrea. El vrea sa isi ia casa, singur.
Justitiarul711 Eu vreau sa cumparam casa impreuna, pentru ca asa mi se pare normal, avem o varsta, nu mai suntem la liceu. Dar pentru asta ar trebui sa ne casatorim. Insa se pare ca nu e momentul.

Prietenul meu vrea sa isi ia o casa iar noi inca nu suntem casatoriti. Eu imi doresc sa facem pasul impreuna, insa nu se poate asta. As vrea sa stiu, daca isi ia casa inainte de casatorie, dupa ce devenim sot si sotie ma poate trece in acte? Iar daca nu se poate, presupun ca in cazul unui divort, n-am dreptul la casa. Ce spune legea in cazul acesta? Multumesc pentru raspunsuri!