avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate alezy

Activitate alezy

Buna ziua
In urma unui mic incident (la o manevra de mers inapoi,iesire din parcare,din spate a venit un autoturism si cu aripa stinga spate s-a produs o usoara atingere cu coltul barei de protectia la masina mea,in urma caruia a fost mai mult urme de praf de pe cele 2 masini ) cu un pic de pasta la mine nu se vede nimic,la cealanta masina la stergere cu servetel se mai observa vag 2 urme subtiri-liniute,nu era strapunsa vopseaua la care
i-am propus sa dau si la el cu un pic de pasta a refuzat categoric atat sa patesc 100 ron sau sa il duc in service pt.ai remedia problema,a dorit sa facem constatarea amiabila.Considerand ca este o valoare prea mica nu am vrut sa folosesc asigurarea suportand eu cheltuiala.Nu a vrut sub nici o forma nici una din variante si am efectuat constatarea amiabila la care am solicitat si prezenta mea cand se face constatarea pt. daune .Doleanta respectata,a venit inspectorul sa vada masina a bagat degetul in gura si a dat sa stearga urma lasata.I-am propus sa dam un pic cu laveta si putina pasta sa vedem ce se intampla,a refuzat categoric.Vazand toate acestea dupa ce a terminat de facut poze am intrebat inspecorul de daune daca la final pot sa vad si eu devizul de lucrari inainte sa fi pus in plata cu gandul ca daca este mai putin de 100 ron voi achita eu factura.Pe un ton rastit mi zis ca nu am am dreptul la asa ceva si lucrarea se face pe CASCO lui. Am itrebat iarasi de ce nu am acest drept sa vad si eu acel deviz de lucrari ca nu este nimic secret si sunt parte in actiune. Rapunzand scurt ca nu am dreptul.Am zis ca o sa fac o plangere la protectia consumatorului pt.acest aspect si dumnealui mi-a reprosat ironic ca il
,,ma amenintati " Intrbarea mea este:
- Ca fost gresit in aceasta poveste?
- Am dreptul sa vad si eu acel deviz de lucrari?
- Ce pot săi spun acelui domn inspector de daune?
- Ce pot sa cred eu acum despre aceasta lucrare,probabil incarcata valoric si asigurarile ajunse acolo unde au ajuns ?
Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Pensie
Multumesc
Discuție Pensie
Bun ziua
As dori sa stiu si eu la ce varsta indeplinesc conditiile de pensionare;
Sun bărbat, născut la 04/08/1959 - pana in prezent am 38 ani lucrați - din care 1,4 ani armata si 15 ani si 11 luni in grupa a-2
Va multumesc
Buna ziua.
Fiul meu lucrează în Cehia cu contract de munca de 1 an, iar acum se transfera la o alta firma. A-și dori sa știu ce acte trebuie sa ceara de la firma unde a lucrat pentru a putea dovedi la pensionare perioada lucrata și ce se mai cere.
Cu stima