Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucru in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucru in strainatate

Buna ziua.
Fiul meu lucrează în Cehia cu contract de munca de 1 an, iar acum se transfera la o alta firma. A-și dori sa știu ce acte trebuie sa ceara de la firma unde a lucrat pentru a putea dovedi la pensionare perioada lucrata și ce se mai cere.
Cu stima
Sa solicite de la institutiile competente din Cehia, Formularul E 207 intitulat „Certificat privind cariera asiguratului” la care se ataseaza documente care atestă perioadele de asigurare sau cele echivalente realizate pe teritoriul României .