avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate balint1

Activitate balint1

Am uitat sa precizez ca mai am si 4 zile de concediu pentru anul trecut....
Credeti ca dupa atatea abateri ar risca sa-mi desfaca contractul de munca pentru indisciplina? Eu nu cred ca ar risca un proces de judecata, dar problema este ca managerul de resurse umane are cam multe cunostiinte la nivel de judet de aceia am totusi o oarecare teama.
Buna ziua,

In momentul actual lucrez la o firma care se ocupa cu comert ca si operator calculator. Am gasit un alt loc de munca cu conditii mai bune si vreau sa-mi dau demisia dar fara sa respect cele 20 de zile de preaviz mentionate in contract, as dori sa stau dupa demisie cam 8-9 zile. Doresc sa precizez ca nu demult a plecat un manipulant de la firma si ni s-a comunicat ca trebuie se preluam noi operatorii de calculator si munca lui pentru o marire de salariu de 100 lei, dar fara ca acesta sa fie mentionat in contract. Totodata o parte din salariu primesc legal si o parte ilegal in plic. De multe ori trebuie sa stau la ore suplimentare neplatite nementionate in contract. Poate sa-mi desfaca contractul de munca pentru indisciplina daca nu respect preavizul in aceste conditii?
Multumesc