avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280284

Activitate ContSters280284

Multumesc pentru raspuns. Cei de la impozite nu au absolut nicio data de identificare a motocicletei, doar ca este o Mobra. Mi-au spus de declaratie, dar eu nu inteleg de ce tb eu sa platesc acum impozitul restant din cauza "neglijentei/greselii lor". Daca stiam de acum 4 ani...macar stiam pt ce platesc sau si mai simplu incercam sa o radiez de atunci. Au facut o greseala acum 4 ani dar au insistat in greseli, nu au descoperit dupa 1 an, nici dupa 2....au asteptat sa se stranga cat mai multe penalizari. Nu am gasit in casa niciun document sau vreo dovada ca motocicleta aceea exista sau ca a fost vanduta, stricata, furata, casata, etc. De ce sa platesc eu?
De fapt vreau sa stiu daca legal sunt obligata sa platesc sau pot sa-i las sa se spele pe cap cu somatia...
nu a fost cuprins in masa succesorala, nu exista la data dezbaterii(sau cel putin in declaratia fiscala data de la finante nu era trecut atunci). Au deja dovada ca este decedat. Le-am dus copie in momentul in care am cerut impozitul pe numele mamei si al meu
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce pot face in urmatoarea situatie: tatal meu a decedat acum 4 ani. In primele luni dupa deces am dezbatut succesiunea in urma careia eu si mama am mostenit casa si un mijloc de transport(moped) pe care platim impozitul (totul a fost trecut pe numele nostru). Anul acesta am primit o somatie de la finante, pe numele tatalui, ca are de platit un impozit restant de 4 ani pe un alt mijloc de transport(motocicleta) de existenta careia nu mai stim nimic(cei de la finante spun ca apare inregistrata din 1979 la ei). Ce sunt obligata sa fac in aceasta situatie? Cei de la finante imi cer sa platesc restanta.