avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate superego

Activitate superego

nu ma refeream la hotararea de divort sau la daune ci doar la constatarea vinovatiei celuilalt.
pentru a fi protejat ca sotia sa nu ceara peste ani pensie( mai ales vinovata fiind)
multumesc.
un proces de divort ramas definitiv,cu acorul partilor, se poate reanaliza pentru a se stabili vina vreunei parti ?
la acel moment una din parti avea banuieli dar dupa aceea a obtinut dovezi.
necesar poate ca cealalta parte sa nu solicite pensie peste ceva timp?
poate fi cumva alienare? poate fi cumva denigrare? poate fi lezarea dreptului la propria imagine ? poate fi furt? nu binenteles sunt doar exagerari ale mele......
sunt sigur ca daca copii nu afla ca au fost mintiti,manipulati,folositi,indusi in eroare, ii am pierduti pentru totdeauna chiar daca ei se vor maturiza cu timpul.
Totusi speranta mea este ca poate afland si stiind adevarul, chiar daca nu acum,dar dupa ce se vor maturiza macar ma vor putea intelege......nu credeti ca este cumplit sa fii judecat si condamnat pe nedrept....si mai ales sa nu ti se ofere sansa sau drepul de a te apara?



Si eu va respect si va multumesc.

doar ca ma simt inselat si nedreptatit in toata profunzimea sufletului meu.
majoritatea legilor apara partea materiala dar cea sufleteasca?

da ura fata de aproapele pe care l ai crezut de partea ta ,dovedindu se a fi ,,spanul" din poveste. fata de copii va spun sincer ca ii iubesc nu au absolut nicio vina.poate ii condamn pentru ca imi refuza apararea macar sa ma asculte nu neaparat sa si ma inteleaga sau sa creada la acest moment.

imaginea mea in exterior a fost una f buna ,o spun toate cunostintele sau si cei pe care nu ii cunosc personal,dar este vorba despre imaginea fata de copii.imagine la care cineva a avut timp,interes sa lucreze in tacere si ascus in defavoarea mea.copii sunt ca si un calculator si daca de mici le sunt introduse date informatii eronate ele sunt asimilate ca fiind bune ,parintii fiind prin educatia data,prin exemplul dat,prin invatarea a ce este bine si ce nu cei care formeaza acel ,,major de 18 ani'' .tocmai ca acel discernamant nu este unul inascut ci unul dobandit.maturitatea in gandire este data de experienta personala sau cea invatata.ce puteti spune despre o persoana de 38 ani care da 10000 euro altei persoane straine fara martori fara nimic.......?
Pe dumneavoastra vorbele despre alte persoane auzite dupa ce v ati maturizat probabil,dar nu cred ca cele spuse de mama d voastra cand erati copil.
d nu ionita ,,din fericire * pentru cine nu am vreo sansa in acest sens? cand nu ai nimic ce poti pierde? va referiti la bani cu siguranta. Banii pentru mine nu au avut niciodata importanta ci cei pentru care ma sacrificam . imi veti spune ca nu banii sunt importanti,dar un copil care de la nastere a avut probleme de sanatate are nevoie de medicamente,la scoala la fel,mancare la fel,caldura la fel,haine la fel., etc. nu am avut de ales,nu mi a placut niciodata munca. Nu doresc decat dreptate si adevar.
d na sau d ra jane2 .........este rezultatul comportamentului meu? adica un comportament urat,violent,negativ,abuziv,condamnabil etc? nu este alienare? cand pleci la munca noaptea la ora 2 si ajungi inapoi frant dupa chiar si 16 ore de munca? si taci si rabzi sperand ca cei de acasa vor vedea dovada ta cea mai adevarata ca ii iubesti f mult mai mult decat pe tine si sanatatea ta ,.....si crezi ca partenerul tau de viata care in timpul asta este langa ei le transmite chiar si minimal acest lucru,dar defapt intamplandu-se exact opusul? cand iti dai seama ca nu sa limitat la ascunderea unui adevar ci dimpotriva recurgand la minciuni negative si aberante ,nu este alienare?
da este adevarat ca am muncit de dimineata pana seara sambete duminici pentru ca am fost singurul intretinator al unei familii timp de 20 ani si nu am primit ajutor de la nimeni.numai ca am crezut ca sotia nu doreste sa aiba copii numai pentru ea.nu am putut sa mi dau seama pentru ca ii invata cum sa se comporte in prezenta mea iar in lipsa ma vorbea numai de rau,minimalizand absolut tot ce faceam sau spuneam copiilor.
Oricum nu am avut nicio sansa ,cand mi am dat seama a fost cred eu tarziu. ce sanse sa am in acest razboi dus pe la spate cu cineva care avea tot timpul la dispozitie iar eu f f putin.
Cand mi am dat seama de fapta ei pur si simplu m am ingrozit si nu am putut crede.
Le spunea copiilor ca tot ce faceam ,faceam din obligatie.iar ea daca le facea o mancare pentru ca tinea la ei.
macar daca spunea ceva adevarat nu ma deranja dar sa minti si sa inventezi ca sa faci rau tatalui copiilor care ii iubea ca pe ochii din cap mi se pare un lucru oribil si teribil.
Daca cineva prin sacrificii mari isi cumpara o masina si la un moment dat altcineva ii fura masina,ce simte el fata de hot si mai ales cum se simte cand il cunoaste pe hot si stie ca masina lui este la el si acesta este fericit ca are o masina de care se poate bucura el si numai el? este un exemplu putin exagerat dar acesta mi a venit acum in minte la repezeala.
despartiti in fapt de 5 luni. au fugit de acasa si de atunci stiu din auzite ca sunt in alta localitate dar fara sa mai am niciun contact nici macar la telefon sau mesaj telefonic.nimic.
sunt sigur ca ei nu cunosc adevarul si cred ca daca l ar cunoaste altfel ar fi comportamentul lor fata de mine,sau poate ar mai reduce din ,, aplatizarea lor afectiva fata de mine.