avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate CafeaDulce

Activitate CafeaDulce

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna. Nici eu nu lucram cand am ramas insarcinata . Nu stiu daca te ajuta cu ceva , dar eu iti spun ce am facut . Dupa nasterea baietelului sotul meu ( care avea serviciu ) a intrat in concediu pentru ingrijirea copilului . Si-a facut cerere de concediu ingrijire copil pe perioada de 1 an . Legea spune ca daca te intorci la munca mai devreme de 1 an primesti stimulent de insertie 500 ron lunar pana copilul ajunge la varsta de 2 ani . Daca face cerere de ingrijire copil pe 2 ani si se intoarce la munca mai devreme primeste stimulent de insertie 100 ron pana cand copilul implineste 2 ani .
Buna ziua . Nu stiu unde sa pun intrebari la care sa primesc si niste raspunsuri .. asa ca incerc aici la d-voastra . Mi-am facut ochelari de vedere . Am cumparat un voucher de reducere la un cabinet optica . Am platit 14 ron pentru un voucher de discount in care se specifica ca voi plati 99 ron pentru o pereche de ochelari de 400 ron . Insa acolo nici o rama de ochelari nu avea pret , deci nu stiu care e pretul real al ochelarilor , pe langa faptul ca nu am primit chitanta sau bon fiscal nici pt cei 99 ron platiti . Unde pot sa ma duc cu ochelarii sa aflu care e pretul lor real ? In cazul in care ochelarii nu valoreaza 400 ron , unde pot face o plangere ? Multumesc anticipat pentru raspuns . Cu stima : Vilcescu A.