avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1979 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianmuresan77

Activitate ciprianmuresan77

am inteles, vina e a mea ca nu am cerut la data de 01 noi. 2012 sa mi se inmaneze actul aditional la C.I.M., iar ei nu au nici o vina sa incheie un CIM pe perioada determinata (orice perioada pana la 36 luni), si sa-ti spuna dupa ce s-au saturat de tine ca poti sta acasa de la data dde 01 a oricarei luni, ca oricum act aditional la CIM se semneaza cand vor ei, ca sa dispuna de perioada determinata cand vor ei, ca perosana angajata sa nu stie daca mai lucreaza pe 1 luna, 3, 6, 9, sau pe perioada nedeterminata. multumim iubitilor conducatori pentru Legile din ce in ce mai clare pe care le promulga in parlament, astfel incat ANGAJATORUL SA AIBA ULTIMUL CUVANT IN ORICE IMPREJURARE PRIVITOARE LA ANGAJAT (sau colaborator cum imi place mie sa spun in loc de angajat).
Asta inseamna democratie? asta e genocid la adresa poporului.

MULTUMESC ORICUM PENTRU SFATURI. O SA CAUT O OPORTUNITATE DE A PLECA DIN TARA. MUNCESTI DEGEABA, FARA FOLOS.
am primit salariu pe aceasta perioada ( 01.11.2012-01.02.2013) dar fara act aditional la C.I.M., si care sunt rigolile legii si cum ma avantajeaza pe mine?
- angajat 01 AUGUST 2012 pe perioada de 3 luni, deci pana la 1 NOIEMBRIE 2012( PERIOADA DE PROBA)
- INCETAT CIM 01 FEBRUARIE 2013, DAR intervalul 01 Noiembrie 2012 pana la 01 Februarie 2013 nu a avut semnat act aditional la CIM, IAR EU SUNT ACTUALMENTE IN Concediu Medical din data de 18 Ianuarie 2013.
SA O LUAM ALTFEL:
cum poti spune unui angajat ca maine ii expira CIM pt ca a fost semnat pe perioada determinata de 3 luni dupa perioada de proba, atata timp cat atat ANGAJATORUL cat si ANGAJATUL nu au semnat nici un ACT ADITIONAL dupa perioada de proba de 3 luni.
se poate ataca firma daca nu semnez contractul?
MERITA SA MA DUC MAI DEPARTE SI SA IAU UN AVOCAT PE ACESTE PROBLEME???
ce este de facut in acest caz pt ca firma mi-a dat stagiul de cotizare pana in perioada 31. ian 2013?
nu m-am facut inteles,
eu am lucrat fara sa semnez prelungire CIM de la 1 noi 2012, data la care mi-a expirat perioada de proba pe 3 luni respectiv 1 aug. 2012-31 oct. 2012, iar la data de 31 ian 2013 mi se spune ca nu se mai prelungeste CIM, dar CIM-ul pe perioada 1 noi. 2012- 31 ian 2013 nu a fost semnat de niciuna din parti de prelungire la data de 1 noi 2012.
cu alte cuvinte nu a mai fost incheiat un act aditional la CIM pt perioada 1 noi 2012- 31 ian 2013, deci nu aveau cum sa-mi incheie CIM la data de 31 ian 2013. bine zic?
firma si-a dat seama de gresala sau neatentie si vrea sa-i semnez acuma , data de 6 feb 2013 retroactiv CIM pt perioada 1 noi 2012- 31 ian 2013 ca sa fie legal banuiesc incetarea CIM la data de 31 ian 2013.
BUNA ZIUA,
revin cu o alta intrebare: m-am angajat la o firma cu data de 1 aug. 2012. CIM semnat pe perioada determinata conform Legii de 3 luni, deci pana la data de 31.oct 2012, dupa care s-a prelungit pe inca 3 luni pana la data de 31 Ian 2013 cand nu mi-am mai prelungit contractul de munca, deci la ora asta ar trebui sa fiu somer, problema e ca nu s-a emis nici un CIM de prelungire la data de 01 noiembrie 2012 si nici nu s-a semnat de catre angajator si angajat, in schimb ei mi-au incheiat CIM la perioada expirarii de 3 luni (zic ei) cu data de 31 Ian 2013.
Ce se poate intampla in cazul de fata cand o firma isi rezerva dreptul de a nu emite CIM la perioada expirarii celui semnat tocmai pentru a putea incheia urmatorul CIM la perioada care-l vor dansii pe perioada determinata bineinteles.
Tin sa precizez ca sunt in Concediu Medical din data de 18 Ian 2013 cu fractura de picior cu operatie, CM care se va prelungi pana in Martie 2013 cand voi fi operat din nou.
va multumesc pt amabilitate.