avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Popescu

Activitate Nicoleta Popescu

Buna ziua as aveao intrebare legat de problema mea.In contractul de ipoteca scrie ca garantul ipotecar se obliga in solidar cu imprumutantul (adica fratele meu) la plata obligatiilor din contractul de credit conform art.42 din codul comercial,renuntand la beneficiul de discutiune si de diviziune.Ma puteti lamuri ce vrea sa spuna acel paragraf din contract mai spun ca este scris oblic acel paragraf.Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns,as mai avea o intrebare legat de ce am semnat,eu am semnat in toate contractele unde apar ca si garant ipotecar inclusiv in toate actele aditionale facute la contractele respective apar garant ipotecar.Problema e ca comunicarea de la executor a venit pe numele meu si nu inteleg de ce?
Buna ziua am girat casa pentru firma fratelui meu firma a dat faliment,am fost contctact de catre banca in vedere solutionarii ceditului respectiv si m-au convis sa facem un cotract de ipoteca in care apar doar eu garant imobiliar,am platit vreo 10 luni rata la banca pe urma nu mi-am mai permis sa platesc ratele,acum sunt excutat silit a si fost deja prima licitatie dar nu sa prezentat nimeni.Intrebare mea este daca din vanzarea la licitatie a imobilului nu se recupereaza intreaga suma poate sa imi execute bunurile personale ,mentionez ca in contract sunt doar garant ipotecar,iar fratele meu si sotia acestuia sunt fidejusori,dar nu in contractul de ipoteca ci in cel de credit.Doar ca in acel contract de ipoteca scrie ca banca are dreptul sa execute toate bunurile de la garantul ipotecar ,si ca este in drept a se despagubi prin executare oricaror bunuri ce apartin garantului ipotecar.Ce pot face in aceasta privinta eu cred ca acel paragraf di contractul de ipoteca este abuziv.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc.