avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1338 soluții astăzi
Forum Activitate RazM

Activitate RazM

Tata avea vechime in munca de 36 de ani plus 5 ani facultatea plus 6 luni armata.
A avut grupa 2 in vreo 12 ani consecutivi intre martie si noiembrie (munca de teren) si in rest a facut munca de birou. Totul la aceeasi firma.

In acest moment nu am reusit inca sa obtinem si carnetul de munca. Exista un termen limita la care trebuie depuse actele? Trebuie renuntat si la ajutorul de handicap al mamei sau nu?

Va multumesc.
Buna ziua,

as dori sa pun o intrebare poate ma poate ajuta cineva.

Tatal meu a murit de curand la 61 de ani. Mama are 56 de ani, handicap de gradul 1 din 2008 si este pensionata pe caz de invaliditate din 1989. In acest momente primeste pensie de boala si pensie de handicap. Au fost casatoriti tip de 29 de ani. Am citit legea si din cate am inteles mama poate primi pensie de urmas jumatate din pensia lui tata sau toata daca renunta la pensia ei (nu stiu daca ambele sau cum functioneaza). Ar fi bine daca ar putea comuta pe pensia lui tata pentru ca este sigur mai mare.

Am fost la casa de pensii sector 6, ei au fost complet naucitori. Au zis ca mama poate sa opteze pentru 6 luni la pensia lui tata dar dupa aia nu mai are dreptul la nici o pensie. La alt ghiseu mi s-a dat un alt raspuns, ca doar jumatate si trebuie sa renunte la pensia ei. Nu mi-au dat impresia ca stiu cum functioneaza sistemul si de asta intreb aici. Care sunt drepturile ei?

Va multumesc.