avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate marinabel

Activitate marinabel

desii am mai postat o problema de-a mea in forum se pare ca nu se inghesuie nimeni sa imi dea un sfat sau un raspuns.Dar mai incerc odata:D:">.am cumparat o masina pt care vechiul proprietar nu a platit taxa dand statul in judecata si inscriind-o fara taxa in dec 2012.eu ca si primul cumparator in Rom.mai pot da statul in judecata pt aceeasi masina,deoarece trebuie sa platesc 1100E taxa si daca intra timbrul verde 2200E .va multumesc si ast.un raspuns
Discuție taxa auto
buna ziua,am cumparat un autoturism marca audi a6 fabricat in anul 1999.Masina a circulat in romania cu numere de Franta pana in decembrie anul trecut cand vechiul proprietar a hotarat sa o inmatriculeze in romania lucru pe care la si facut.Mentionez ca vechiul proprietar nu a achitat taxa auto din aceea vreme castigand procesul cu statul roman si putand inscrie masina fara plata taxei. In Ianuarie 2013 am cumparat eu masina(cel care va scrie) vazand ca masina este inmatr in rom.si crezand ca am scapat de taxa,lucru fals de altfel.Am mers cu proprietarul masinii ca sa facem actele de vanz-cump si acolo sa aflu ca trebuie sa platesc o taxa statului roman de 1100E deoarece daca primul proprietar nu a platit taxa ma obliga pe mine sa o platesc,(eu fiind primul cumparator in romania) daca vreau sa o inmatriculez pe numele meu.ce pot face in acest cazz?o pot transcrie pe numele meu fara sa platesc aceea taxa si daca nu ce pot face ca sa pot circula cu masina cat de cat legal .va multumesc