avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate Simi_sims

Activitate Simi_sims

Buna seara,
va rog sa ma sprijiniti cu niste sfaturi in urmatoarea problema.

mama mea este abuzata psihic ( injurata , facuta in toate felurile si chiar amenintata "ca o sa-i ia gatul")de catre tatal meu. Aceasta situatie este de cativa ani si in ultimul timp din ce in ce mai rau, pe scurt nu este zi fara ca aceste abuzuri sa nu se repete. Ii este frica sa plece ( nici nu prea ar avea unde) - desi ei locuiesc intr-un sat dar au si un apartament in oras unde nu sta nimeni( noi fetele suntem una casatorita si sora mea este inca studenta).
Ar vrea sa plece si sa divorteze de el, dar ii este foarte frica pt viata ei si a parintilor ei pt ca i-a amenintat si pe ei). desi ea spune ca nu-i trebuie nimic - eu personal insist sa se faca partaj in cazul unui divort ( au 30 si ceva de ani de casatorie - si cred ca are dreptul la jumatate din bunuri numai cat a suferit si a inghitit pana acum) Ce cai legale sunt in aceasta situatie? Nu vrea sa se duca la politie pt ca politia vine....pleaca si ea ramane cu el in casa....]
Cum ar putea ea dovedi aceste abuzuri? de batut nu o bate, inca...deci semne nu are ( sau cel putin nu-mi spune mie), Dar cand tipa prin curte rasuna toata ''mahalaua''
El nu mai lucreaza de cativa ani...iar ea este la pensie. Daca apelez la un centru de consiliere pt femei abuzate avem vreo sansa de reusita?

Astept sfaturile dvs!!
Multumesc