avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate Georgeta2013

Activitate Georgeta2013

Răspuns la discuția evacuare sau revendicare
buna ziua eu si sotul am cumparat acum 3 ani un apartament printro agentie imobiliara de la o femeie de 75 de ani am vizionat apart.am vb cuproprietara si am mers la notariat si am incheiat antecontract de vc. la 3 zile am incheiat contract de vc. avea si cert, medico legal cai sanatoasa la notariat iam dat 40.000 bani cash in fata noatrului a plecat cu banii. la o luna nea actionat in judecata pe motivul ca cere anularea contractului de vc,pe motivul ca a fost inselata de chiriasa ei si concubinul acesteia si actele cu care sar fi prezentat vanzatoare la notariat ar fi fost false, si la iesirea din notariat ia furat cineva banii. am fost citata intrun dosar penal unde era arestat concubinul chiriasei ca martor eu si sotul ni sau luat declaratie de martor, iar la terminarea fondului ni sa anulat contractul de vc.
am facut apel, recurs am depus absolut toate actele dovezile dar ni sa respins si a ramas sentinta ca la fond.sentinta fiind asa.anuleaza contractul de vc.si repune in situataia anterioara iar eu so dau in judecata pe civil si instanta sa o oblige sa mi inapoieze suma de 40.000 euro inapoi. am dato in judecata am proces pel rol de 4 luni iar in locul ei se prezinta un curator deal vanzatoarei ca ea are interdictie sa se mai prezinte in instanta deoare ce ar avea alzaimer si dementa. ''''' avocatul ei merge cu ea peste tot la tot felul de doctori la camin si face orice ca sa castige pe nedreptate.sa ramana cu banii de la noi si cu casa '''''' acum avocatul vanzatoarei nea bagat proces de evacuare, si vrea sa ne evacueze pentru ca are titlu clienta lui, dar daca eu ma judec deja cu ea sami dea banii inpoi pe casa si am in dosar trecut si acordarea unui dret de retentie. va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac .
Răspuns la discuția Taxa de timbru-evacuare
buna ziua eu am cumparat un apartament acum 3 ani printro agentie imobiliara , am incheiat contract de vc.cu vanzatoarea care avea 75 de ani am dat suma de 40.000 euro cash vanzatoarei in fata notarului vanzatoarea sa prezentat la noatariat cu cert.de la IML.cai sanatoasa .la o luna ma dat in judecata pe civil ca vrea anularea contractului de vc. pe motivul ca a fost inselata de catre chriasa ei si de catre concubinul acesteia si la iesirea din notariat cineva iar fi furat banii dupa vanzarea apart.si ca ea defapt nu avrut sa si vanda casa ci doar sa o inchirieze si actele care a venit cu ele la incheierea contractului de vc.ar fi fost false ca ar fi obligato chiriasa ei sa mearga sa scoata toate actele. am fost citata intrun dosar penal unde concubinul chiriasei ar fi fost arestat ,eu am fost citat ca MARTOR, iar la terminarea fondului mia anulat contractul de vc.am facut apel,recurs,a ramas aceiasi sentinta de la fond. adica sa se repuna partile in situatia anterioara iar eu sa dau vanzatoarea in judecata sa mi dea cei 40.000 euro inapoi. am dato in judecata ma judec deja de 3 luni iar ea nu se prezinta la proces pt.ca avocatul ei a invatato si sa dus cu ea la spitalul 9 si a spus instantei ca are interdictie de a se prezenta in proces ca are dementa, si la proces este prezent un curator, acum avocatul vanzatoarei mia bagat actiune de evacuare, . dar vreau sa va intreb daca eu am deja proces pe rol de 4 luni si ma judec sa mi dea banii inapoi pe casa si am cerut si drept de retentie . ce pot face acum sa nu mma evacueze din casa ca nu mia dat nici banii si vrea sa ma dea si afara din casa cu copii .