avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate adimar123

Activitate adimar123

se pare ca este singura cale de rezolvare, va multumesc, o zi buna!
buna ziua, am sunat la ambasada germaniei din romania, raspunsul a fost; ca nu intra in atributiunile ambasadei si nici nu ma pot indruma ce cale sa urmez, pt a rezolva problema mea. nu stiu ce alta institutie ma poate indruma sa fac pasi legali....? de aceea caut rezolvare pe acest forum, va multumesc!
buna seara, unde ma pot informa despre o amenda penala primita pe teritoriul statului german in anul 2010, pt infractiunea de furt din magazin, dar pe care nu am gasit o la domiciuliu de resedinta?as dori sa o platesc dar nu stiu unde si cit am de plata....?spre ex; daca sint in tranzit prin germania as putea sa o platesc in primul oras dar fara sa intimpin greutati in a ma retine? va multumesc pt timpul alocat.
Buna seara, in data de 14 08 2010 am fost retinut pt furt din magazinul Kaufland din orasul Augzburg prejudiciul find de 47,73 euro, dupa 90 de zile de detentie neavind alte infractiuni savarsite pe teritorul germaniei am fost eliberat pe 10 11 2010 si primind o pedeapsa de 1 an si 8 luni cu suspendare si 3 ani in care nu am dreptul sa fac cea mai mica greseala pe teritoriul statului german. V as ruga sa imi spuneti daca pot tranzita Germania fara a intimpina greutati de genul retineri, ori daca as putea plati amenda penala in prima localitate germana ? Sau unde ma pot informa despre neplata unei eventuale amenzi penale,gen [ambasada sau alta institutie] trimise de catre statul german? Precizez ca am fost plecat din tara 6 luni de la data eliberari, si nu am fost instiintat despre o eventuala amenda penala, nefiind primita nici la administratia financiara. Cu stima si respect va multumesc pt timpul alocat discutiei!