Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ma poate ajuta cineva? Plata amenda primita in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ma poate ajuta cineva? Plata amenda primita in Germania

buna seara, unde ma pot informa despre o amenda penala primita pe teritoriul statului german in anul 2010, pt infractiunea de furt din magazin, dar pe care nu am gasit o la domiciuliu de resedinta?as dori sa o platesc dar nu stiu unde si cit am de plata....?spre ex; daca sint in tranzit prin germania as putea sa o platesc in primul oras dar fara sa intimpin greutati in a ma retine? va multumesc pt timpul alocat.
faceti demersuri la Ambasada din Romania a Germaniei.cred ca sunt in masura sa va spuna ce aveti de facut.
buna ziua, am sunat la ambasada germaniei din romania, raspunsul a fost; ca nu intra in atributiunile ambasadei si nici nu ma pot indruma ce cale sa urmez, pt a rezolva problema mea. nu stiu ce alta institutie ma poate indruma sa fac pasi legali....? de aceea caut rezolvare pe acest forum, va multumesc!
Contactaţi un avocat din Germania, căruia îi furnizaţi toate datele necesare pentru a se putea interesa de dosarul dvs., dacă într-adevăr aţi primit o amendă penală, în ce cuantum, în cât timp trebuia plătită, dacă v-a fost comunicată , care sunt consecinţele neachitării , etc. Vă va costa, desigur, dar se pare că este calea cea mai sigură pentru ca dvs. să ştiţi în ce situaţie vă aflaţi şi să puteţi plăti amenda, după cum doriţi.
se pare ca este singura cale de rezolvare, va multumesc, o zi buna!
adimar123 a scris:

buna seara, unde ma pot informa despre o amenda penala primita pe teritoriul statului german in anul 2010, pt infractiunea de furt din magazin, dar pe care nu am gasit o la domiciuliu de resedinta?as dori sa o platesc dar nu stiu unde si cit am de plata....?spre ex; daca sint in tranzit prin germania as putea sa o platesc in primul oras dar fara sa intimpin greutati in a ma retine? va multumesc pt timpul alocat.

Buna ziua,

In mod normal ar fi trebuit sa stiti de continutul condamnarii. Va sugerez sa va adresati instantei care v-a condamnat la amenda penala in vederea luarii la cunostinta a cuantumului sau sa consultati site-ul de specialitate al respectivei instante.

Fiecare instanta are o evidenta a hotararilor pronuntate. Ar putea exista si posibilitatea ca in cazul in care va aflati pe teritoriul Germaniei si se descopera ca figurati cu amenda neplatita (din 2010) sa fiti retinut.

Cu deosebita consideratie

Av. Bogdan Dobrescu

Admin, administrator