Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Amenda Germania
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Amenda Germania

buna ziua. am primit o amenda in germania pt furt anul acesta in luna a 8 a. pe adresa de germania mia venit amenda de 571e. eu am achitat pe loc 50e la supermarket,pe care am si chitanta. acum am fost instiintat de un fost coleg ca mia venit plicul cu amenda de 571e si nu stiu ce e de facut mi sa spus ca amenda poate sa urce la 5000e daca nu platesc urca iar la 50000e sau risc puscarie 3 ani. spunetimi va rog ce e de facut. astept raspuns urgent va multumesc
studiati legislatia Germaniei pentru ca se va aplica legea germana sau consultati un avocat de acolo
eu pe germania am avut angmeldung si geverbe ei aveau si adresa mea de romania dar nu inteleg de ce nu am fost anuntat in romania cand ei aveau datele mele personale. va multumesc
Daca ati achitat trimiteti un memoriu in limba gdrmana si atasati dovada platii.

Daca la dosar au numai adresa din Germania au facut comunicarea acolo.
Ati indicat adresa de comunicare la adreza din Romania?
Aveti si posibilitatea de a contacta un avocat german pentru a se informa in concret dar in primul rand ar trebui sa stiti exact ce anume ati achitat.
E posibil sa fi achitat altceva sau sa nu stie ca ati platit.

Si in Romania se mai intampla asa...
Supermarketul nu incaseaza amenzi. Amenzile le da Politia, nu supermarketul. Banuiesc ca ati achitat pretul produsului si ati fost amendat pentru furt. Una din actiuni este in drept civil, cealalta in drept penal.