Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ma poate ajuta cineva? Plata amenda primita in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ma poate ajuta cineva? Plata amenda primita in Germania

buna seara, unde ma pot informa despre o amenda penala primita pe teritoriul statului german in anul 2010, pt infractiunea de furt din magazin, dar pe care nu am gasit o la domiciuliu de resedinta?as dori sa o platesc dar nu stiu unde si cit am de plata....?spre ex; daca sint in tranzit prin germania as putea sa o platesc in primul oras dar fara sa intimpin greutati in a ma retine? va multumesc pt timpul alocat.
buna ziua am primit si eu o amenda in germania pt furt am platito pe loc am si chitanta da am fost sunat de un fost coleg ca mia venit o amenda de 571 euro...aveau adresa de romania dar aici nu am primit nimik..mi sa spus ca dacanu o platesc o sa se faca 5000 sau chiar o sa ma ridice...este posibil? ce este de facut? mltumesc
Pare a fi o pacaleala. Cereti hartia prin care ati fost ''anuntata'', nu cred ca are ce sa va trimita.
A zis sa ii trimiteti banii ca plateste el? :)
Da a zis sa trimit bani ca plateste el ..iam cerut hartia dar de o saptamana sun in fiecare zi in germania si imi tot spune ca nu are timp sa o trimita...lam intrebat daca este de la procuratura si a stat un pic pe ganduri si mia spus ca da lam rugat sa imi deie un nr de tel de acolo si mia spus ca nuare timp desi sustinea ca plicu este langa el...nu stiu cum sa aflu daca este adevarat am sunat si avocati din germania dar miau spus ca daca nu am hartia sa vada ce scrie nu imi poate spune nimic...eu am platit amenda am si chitanta si la primarie nu mai figurez in germania daca chiar o venit de ce nu o venit in romania? nu mai stiu ce sa fac . ma poate ajuta cineva va rog mult
gina2629, utilizator
Bună seara numele meu este Mihai Zaharia trăiesc în germania de aproape 5 ani,din păcate anul trecut in 2016 am fost prins circulând cu electrocutare fără asigurare și fără cască în cap,din păcate în situația de față ma confrunt cu o sancțiune foarte gravă ce constă în amendă penală,în valoare de 1600 de euro de atunci și pana în ziua de azi nu am dispus de posibilitatea plății amendei,săptămâna trecută am primit din nou o scrisoare de la instanță de judecată cu un termene de 10 zile pana la plata respectivă din păcate nu pot dispune de acei bani momentan,va rog mult de tot sa îmi spună careva la ce consecințe m-as putea aștepta dacă nu pot plăti în termenul de mai sus?as putea amână pentru câteva zile plata respectivă?aștept sfaturile dumneavoastră sunt în prag de disperare
Trebuie să mergi sa le explici ca nu ai de unde plăti acei bani si împreună veți găsi o soluție...posibil să-ți facă rate ...cel mai grav e dacă te ascunzi de ei....suma aia se va dubla sau tripla ...du-te si cauta-i imediat