avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate raluka27

Activitate raluka27

Buna seara!Acum apx 8 luni am rupt relatia cu concubinul , relatie din care a rezultat o fetita de 2 ani si 8 luni!Dupa despartire am hotarat sa ma mut cu fetita la mama mea , care , din pacate, a decedat acum apx 2 luni.Fiind ocupata cu pregatirile ptr inmormantare am decis sa accept ajutorul propus de varul meu ,de a tine fetita pe perioada asta , in jur de 3-4 zile, urmand ca dupa aia sa iau fetita si sa plec impreuna cu ea la casa viitorului meu sot.In momentul in care am fost sa iau fetita nu m-i s-a mai deschis usa ,iar varul meu a luat legatura cu tatal fetitei care intre timp s-a mutat acolo.Mentionez ca tatal fetitei mai are un copil in varsta de 12 ani ,pe care l-a lasat in grija bunicii materne (mama copilului fiind decedata) si refuza sa isi asume vreun fel de raspundere in privinta lui.Este consumator de b. alcoolice si acum are un servici dupa aproape 8 ani!Am depus actele la tribunal (o presedintiala) dar vroaim sa ma ajutati cu sfaturi in privinta actelor care mai trebuiesc depuse la dosar si ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a fi sigura de obtinearea custodiei pe perioada procesului initial de incredintare a fetitei.
Va multumesc!