avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate asfalttango

Activitate asfalttango

Cererea se depune la instanta competenta pentru a judeca.La mine a fost judecatoria Constanta.Se poate face si expertiza extrajudiciara dar este mai bine ca instanta sa desemneze.
In urma procesului instanta a admis in parte solicitarea mea si adica:
Anuleaza decizia contestatiei si decizia de impunere ca fiind nule si nelegale DAR imi respinge cererea de inapoiere a banilor platiti in urma acestor documente eliberate de SPIT.
Obliga SPIT la cheltuieli de judecata de 50 ron eu mai platind inca 300 ron cheltuieli judecata calculate in proportie cu suma ceruta inapoi ca fiind platita dor pentru a nu atrage alte penalitati si a putea avea rolul fiscal curat si a putea radia 2 autoturisme .

Ce nu inteleg eu....Recunosti ca SPIT face un abuz si ii anulezi documentele dar eu ramin ca prostul ca am platit nevinovat taxe care nu imi reveneau de appx 1200euro.
Sau prin anulare trebuie ca pe viitor SPIT-ul sa imi scada din valoare ca si cum eu i-as fi creditat?

Ma poate ajuta cineva sa inteleg de fapt ce s-a intimplat?

Decizia instantei:
"Admite, în parte, contestatia formulata de reclamantul în contradictoriu cu pârâtul Anuleaza Decizia nr. Txxxxxxxx privind solutionarea contestatiei înregistrata sub nr. Sxxxxxx emisa de S.P.I.T. Constanta. Anuleaza Decizia de impunere nr. Sxxxxxxxx pentru stabilirea impozitului pe cladiri, impozitului pe teren si impozitului pe mijloace de transport, pentru perioada 2014-2019 emisa de S.P.I.T. Constanta. Respinge, ca neîntemeiat, capatul de cerere având ca obiect restituirea sumelor platite de reclamant în temeiul Deciziei de impunere nr. Sxxxxxxxxxx pentru stabilirea impozitului pe cladiri, impozitului pe teren si impozitului pe mijloace de transport, pentru perioada 2014-2019 emisa de S.P.I.T Constanta. Obliga pârâtul la plata catre reclamant a sumei de 50 lei cu titlu de cheltuieli de judecata constând în taxa judiciara de timbru, în mod proportional cu admiterea cererii. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, cererea de recurs urmând a se depune la Tribunalul Constanta-Sectia de Contencios Administrativ si Fiscal. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei, astazi, zzzzzzzz."
Din pacate pentru mine si datorita acestei perioade instanta a considerat ca actiunea mea de asigurare de probe nu este o urgenta (martie 2020 cind era declansata starea de urgenta) si mi-a fost respinsa.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hotarirea definitiva a sosit si am inceput prin executor judecatoresc recuperarea onorariului de 1000ron de la apel redus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanta a pastrat hotarirea de pe fond ca fiind definitiva si irevocabila anulind procesul verbal intocmit de politie.

A anulat initial respingerea apelului acceptind actiunea in anulare a politiei.Practic a exonerat politia dar a dus la pierderea pentru mine a 2 onorarii de avocat(si cele mai mari).Recuperez doar onorariul de 1000ron la apel redus.Acestea sunt toate cheltuielile de judecata recuperate.

Ca si concluzie:

Lucrurile se misca foarte greu in justitie.
Avocatii par ca sunt pregatiti...dar te poti astepta la surprize.
Onorariile discutate la inceput se maresc si cu 50% pe parcurs.
In paralel trebuie sa va documentati si sa nu aveti baza 100% pe avocat.Poate sunt eu mai ghinionist dar deja vad ca in Constanta avocatii sunt cam aceeasi apa si acelasi pamint.Bani multi si responsabilitate putina.E nu au nici o vina...

Cu toate aceste daca sunteti nevinovati ,luptati pentru drepturie voastre.


Acum astept hotarirea definitiva si printr-un executor judecatoresc trebuie sa execut politia pentru recuperarea cheltuielilor de judecata.
Pentru cei care sunt interesati va pot spune ce am facut eu:

Am introdus o CERERE PRIVIND ASIGURAREA DE PROBE prin care am rugat instanta sa desemneze un expert judiciar auto sa faca o evaluare corecta prin expertiza a autovehicolului in functie de optiuni,km si stare.
Aceasta actiune merge facuta si inainte de proces si in timpul procesului.
Eu am ales sa o fac inainte si apoi sa vad la ce rezultat ajunge expertul.
Si eu am aceeasi situatie cu asiguratorul.
Dupa 2 evaluari (la cea de a doua a crescut oferta cu 350 euro).
La prima evaluare a trecut o masina standard fara nici o optiune si cu 5 viteze.
Pret de nou 28.000euro.
In realitate utilitara are o optiune rara si scumpa cu suspensie pneumatica automata din fabrica.Iar cu optiunile celelalte masina merge spre +35000euro pret de nou.
Masina se vinde pe piata libera intre 7000-10000euro si ei o evalueaza la 3500euro si epava la 1000euro.
Observ ca este o practica generalizata in a subevalua pentru a se oferi cit mai putini bani.
Dupa parerea mea simgura varianta este instanta.

Recomand tuturor actiune in instanta,ceea ce voi face si eu.
Prin urmare in termenul legal de 30 de zile,am fosrmulat cerere de chemare in judecata pentru serviciul SPIT Constanta cu atasarea tuturor documentelor justificative prin care incerc sa demonstrez ca am platit taxele in fiecare moment exact asa cum le-a calculat SPIT-ul la acel moment.Acum voi astepta inscrierea dosarului si desfasurarea actiunii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa voi face daca se va mai putea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da .Asa este .Se rejudeca apelu.Eu stau cu masina de productie blocata de 3 ani de zile.Am pierdut si onorariul avocatului pentru ca sa spele greseala unui angajat la stat.Sistemul isi apara membrii chiar si cind gresesc.Si tot cel corect si care nu are nici o vina are pierderi.Din 3 onorarii de avocat il recuperez pe cel mai mic.

Aici a fost si greseala avocatului meu.O mare greseala pentru ca mi-a spus ca s-a terminat si ca este definitiva solutia la apel.Daca eu stateam cuminte si nu faceam plingere la parchet pentru "abuz in serviciu" ei primeau hotarirea in 45-60 zile si apoi aveau 15 zile sa mai faca ceva.Daca eu faceam plingerea la parchet dupa aceste 75 de zile nu mai aveau ce face.Dar asa....eu am fost indus in ereoare de avocat si i-am pus in garda si au fost cu ochii cit cepele si au avut timp sa is aranjeze apele si sa se scoata basma curata chiar impotriva legilor matematicii.

Deci....data viitoare voi fi mai atent la ce spune si avocatul.Mai ales ca onorariul la aceasta "contestatie in anulare" a fost dublu fata de fond si mi-a garantat 100% ca il recuperez.
Si ca urmare mi-am schimbat avocatul.

Multumesc de interes si de sfaturi.