avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate ndeea

Activitate ndeea

Răspuns la discuția Declaratia 107
Va multumesc mult pentru raspuns!
Discuție Declaratia 107
Buna ziua! Va rog, puteti sa-mi raspundeti la intrebarile de mai jos:
1. Pana cand este termenul de depunere a declaratiei 107 privind beneficiarii sponsorizarilor, in conditiile in care firma a fost platitoare de impozit micro in trimestrul I si II 2023, iar din trim. III 2023 a trecut la impozit pe profit. Sponsorizarea s-a facut in martie 2023 cand era micro.
2. In declaratia 107 ce se alege la Tipul impozitului pe profit/ ven.micro.: "103 - Impozit pe profit datorat de PJ romane" sau "121 - Impozit pe veniturile microîntreprinderilor" si se bifeaza in casuta "PJ trece de la micro la profit: Trim. III", avand in vedere ca acum e cu impozit pe profit ?
3. Daca cumva trebuia depusa si nu am depus-o, pot sa o depun acum in 25.01.2024 chiar daca e cu intarziere?

Multumesc anticipat!
Va multumesc si un An Nou fericit si linistit!
Buna ziua,
Din ce data se aplica din nou plafonul de 5000 lei plati din avansuri spre decontare, stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare conform OUG 115/15.12.2023, avand in vedere ca acest plafon a fost micsorat la 1000 lei conform L 296 /26.10.2023 si OG 98/10.11.2023. Din 15.12.2023 sau de cand?
Am intrebat la ANAF si nu trebuie depusa D700 in cazul spetei pe care am prezentat-o mai sus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns!
Da, dar e obligaroriu sa fie depusa D700 daca ramane tot cu impozit micro si pe 2023?
Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca, pentru o societate platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor in anul 2022 care a depasit plafonul de 500.000 Euro la sfarsitul anului, dar care ramane in 2023 tot platitoare de impozit micro avand in vedere ca noul plafon se aplica incepand cu veniturile aferente anului 2023, trebuie sa depuna declaratia 010 sau 700?
Buna ziua, va rog, puteti sa-mi raspunundeti daca pentru o microintreprindere care depune declaratia 112 si decontul de TVA trimestrial si NU a depasit la sfarsitul anului plafoanele pentru a trece la lunar, este obligatoriu sau nu, sa depuna pana in 25 ianuarie declaratia 010 sau 700 chiar daca nu se modifica perioada de declarare?
Buna ziua,
Cu ce data se inregistreaza actul aditional de modificare a salariului minim si de la ce data produce efecte, in cazul in care la un contract de munca suspendat pentru cresterea si ingrijirea copilului inceteaza suspendarea in cursul lunii (ex: in 20.05.2022)?