avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 107
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 107

Buna ziua! Va rog, puteti sa-mi raspundeti la intrebarile de mai jos:
1. Pana cand este termenul de depunere a declaratiei 107 privind beneficiarii sponsorizarilor, in conditiile in care firma a fost platitoare de impozit micro in trimestrul I si II 2023, iar din trim. III 2023 a trecut la impozit pe profit. Sponsorizarea s-a facut in martie 2023 cand era micro.
2. In declaratia 107 ce se alege la Tipul impozitului pe profit/ ven.micro.: "103 - Impozit pe profit datorat de PJ romane" sau "121 - Impozit pe veniturile microîntreprinderilor" si se bifeaza in casuta "PJ trece de la micro la profit: Trim. III", avand in vedere ca acum e cu impozit pe profit ?
3. Daca cumva trebuia depusa si nu am depus-o, pot sa o depun acum in 25.01.2024 chiar daca e cu intarziere?

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Luni, 22 Ianuarie 2024
ndeea, utilizator
Cel mai recent răspuns: ndeea , utilizator 12:13, 23 Ianuarie 2024
1. Termenul a fost in 25.07.2023 pt D107 la micro .
2. in D107 pt cand era micro - se alege tip impozit micro si trece la profit in TRIM 3 ca in imagine :
[ link extern ]

Pt D 107 pe perioada cand sunteti la profit - alegeti impozit profit 103 si PJ trece de la micro la profit in TRIM 3.

ca in imagine : [ link extern ]
Termenul de depunere este 25.06.2024.
3. Puteti sa o trimiteti acum , si sa speram ca nu va sanctioneaza .
Va multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D107 la trecerea de la micro la profit trifarm trifarm Buna ziua, Daca firma trece de la micro la imp. profit cu TRIM.IV 2023 (a depasit 500.000 euro in luna noiembrie) si a efectuat sponsorizari in cursul anului ... (vezi toată discuția)
Societate platitoare de impozit pe profit cand poate face sponsorizare? nicoletabeniuga nicoletabeniuga O societate platitoare de impozit pe profit cand poate face sponsorizare in 2024? (vezi toată discuția)
D101 eveevelina eveevelina Buna ziua, va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatoarea problema. incerc sa fac si eu D101 si cand vreau sa aleg tipul impozitului platit PJ -103 nu ma ... (vezi toată discuția)