Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 107
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 107

Buna ziua! Va rog, puteti sa-mi raspundeti la intrebarile de mai jos:
1. Pana cand este termenul de depunere a declaratiei 107 privind beneficiarii sponsorizarilor, in conditiile in care firma a fost platitoare de impozit micro in trimestrul I si II 2023, iar din trim. III 2023 a trecut la impozit pe profit. Sponsorizarea s-a facut in martie 2023 cand era micro.
2. In declaratia 107 ce se alege la Tipul impozitului pe profit/ ven.micro.: "103 - Impozit pe profit datorat de PJ romane" sau "121 - Impozit pe veniturile microîntreprinderilor" si se bifeaza in casuta "PJ trece de la micro la profit: Trim. III", avand in vedere ca acum e cu impozit pe profit ?
3. Daca cumva trebuia depusa si nu am depus-o, pot sa o depun acum in 25.01.2024 chiar daca e cu intarziere?

Multumesc anticipat!
ndeea, utilizator
1. Termenul a fost in 25.07.2023 pt D107 la micro .
2. in D107 pt cand era micro - se alege tip impozit micro si trece la profit in TRIM 3 ca in imagine :
[ link extern ]

Pt D 107 pe perioada cand sunteti la profit - alegeti impozit profit 103 si PJ trece de la micro la profit in TRIM 3.

ca in imagine : [ link extern ]
Termenul de depunere este 25.06.2024.
3. Puteti sa o trimiteti acum , si sa speram ca nu va sanctioneaza .
Va multumesc mult pentru raspuns!