avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate oanaalina1987

Activitate oanaalina1987

Răspuns la discuția executare silita
va multumesc mult
Buna ziua,
avem un apartament care urmeaza a fi executat silit in urma neplatii unui credit ipotecar si unul de nevoi personale. Celelalte bunuri urmeaza sa le instrainam, nefiind girate sau sub sechestru. Mai avem un SRL care cuprinde hala de productie si cateva utilaje si am inteles ca SRL-urile nu pot fi atinse sub nici o forma pentru datorii personale. Poate cineva sa imi certifice aceste lucruri, sau cel mai bine ar fi sa vand si firma cu bunurile aferente? Am inteles ca s-a dat noul cod civil.

Va multumesc mult.
Va multumesc foarte mult. Mi-ati fost de mare ajutor.

O zi buna!
Ok. Dar am voie sa instrainez celelalte bunuri care nu sunt inca sub sechestru, nu fac obiectul contractului si nu sunt girate nicaieri in alta parte?
Teren cu casa in constructie
Hala si utilaje pe firma (S.R.L.)

Imprumutul e luat pe persoana fizica
Buna seara

Avem un apartament girat pentru un credit de 53000 de euro la o banca, care tocmai a fost scos la licitatie de catre firma care a preluat creantele bancii. Problema e ca valoarea totala a creditului a ajuns la 62000 de euro si suma la care a fost evaluat apartamentul pentru a se vinde la licitatie este de aprox 38000 de euro. Tocmai am primit publicatia de vanzare in care sunt mentionate si cheltuielile de organizare si tot felul de taxe si ca se vor plati dobanzi in continuare pana la achitarea integrala a datoriei si nu stim in ce masura pot fi contestate acestea contestate.
Noi mai avem si alte bunuri care nu sunt girate nicaieri si nu stim cu certitudine daca acestea pot fi executate ulterior in eventualitatea in care nu achitam diferenta sau daca aceste bunuri se pot instraina in momentul de fata.

Va multumesc mult.