Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

executare silita

Buna ziua,
avem un apartament care urmeaza a fi executat silit in urma neplatii unui credit ipotecar si unul de nevoi personale. Celelalte bunuri urmeaza sa le instrainam, nefiind girate sau sub sechestru. Mai avem un SRL care cuprinde hala de productie si cateva utilaje si am inteles ca SRL-urile nu pot fi atinse sub nici o forma pentru datorii personale. Poate cineva sa imi certifice aceste lucruri, sau cel mai bine ar fi sa vand si firma cu bunurile aferente? Am inteles ca s-a dat noul cod civil.

Va multumesc mult.
SRL-ul e o persoana separata, nu are nicio legatura cu persoana fizica. Nici nu poate sa garanteze cu bunurile sale pentru un credit accesat de o persoana fizica. Legat de celelalte bunuri pe care le veti instraina, se poate face actiune revocatorie si anula contractele de vanzare-cumparare, dar este destul de greu. Banca trebuie sa dovedeasca reaua intentie si lipsa de buna credinta a cumparatorului.
va multumesc mult